Nedeľa, 29. november 2020
Polojasno  -2,7 °C
Mimoriadne správy

Nobelovu cenu za chémiu získali dve vedkyne, ktoré vyvinuli metódu editovania genómu

 Webnoviny   7. október 2020  66
Nobelovu cenu za chémiu získali dve vedkyne, ktoré vyvinuli metódu editovania genómu

7.10.2020 (Webnoviny.sk) - Nobelovu cenu za chémiu získali francúzska vedkyňa Emmanuelle Charpentier a Američanka Jennifer A. Doudna "za vyvinutie metódy editovania genómu". V Štokholme to v stredu oznámil generálny tajomník Kráľovskej švédskej akadémie vied Göran K. Hansson.

"Emmanuelle Charpentier a Jennifer A. Doudna objavili jeden z najostrejších nástrojov génovej technológie - genetické nožnice CRISPR/Cas9. S ich použitím môžu vedci s extrémnou presnosťou zmeniť DNA zvierat, rastlín a mikroorganizmov. Táto technológia mala revolučný vplyv na životné vedy, prispieva k novým liečbam rakoviny a môže splniť sen o liečbe dedičných chorôb," uvádza webstránka www.nobelprize.org.

Podľa predsedu Nobelovej komisie pre chémiu Claesa Gustafssona má tento genetický nástroj nesmiernu silu a upozornil preto, že ho treba používať veľmi opatrne. Prinesie však podľa neho ľudstvu veľké príležitosti.

Vedkyne dostanú spolu s prestížnym ocenením aj zlaté medaily a rozdelia si finančnú odmenu 10 miliónov švédskych korún (v prepočte zhruba 950-tisíc eur). Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.nobelprize.org.

Viac k témam: Nobelova cena za chémiu
Zdroj: Webnoviny.sk - Nobelovu cenu za chémiu získali dve vedkyne, ktoré vyvinuli metódu editovania genómu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.