Utorok, 25. jún 2024
Slnečno  23,3 °C
Mimoriadne správy

Newyorský odvolací súd zvrátil Weinsteinove odsúdenie z roku 2020 zo znásilnenia, nápravou chýb má byť nový proces

 Webnoviny  25. apríl 2024  77  
Newyorský odvolací súd zvrátil Weinsteinove odsúdenie z roku 2020 zo znásilnenia, nápravou chýb má byť nový proces

25.4.2024 (SITA.sk) - Newyorský odvolací súd zvrátil odsúdenie bývalého hollywoodskeho producenta Harveyho Weinsteina z roku 2020 zo znásilnenia.

Sudca podľa neho v procese poškodil bývalého filmového magnáta „hroznými“ nesprávnymi rozhodnutiami vrátane rozhodnutia nechať ženy svedčiť o obvineniach, ktoré neboli súčasťou prípadu. Sudcovia k takémuto záveru dospeli v pomere 4:3 a uviedli, že nápravou chýb v danom procese musí byť nový proces.

Sedemdesiatdvaročného Weinsteina odsúdili v New Yorku na 23 rokov väzenia za trestný čin sexuálneho aktu za násilné vykonávanie orálneho sexu na asistentke televíznej a filmovej produkcie v roku 2006 a znásilnenie tretieho stupňa za útok na začínajúcu herečku v roku 2013. Toto odsúdenie bolo významným krokom pre hnutie #MeToo, ktoré už niekoľko rokov upozorňuje na rozšírené sexuálne zneužívanie a obťažovanie vo filmovom priemysle.

Svoj trest si Weinstein odpykáva vo väzení v štáte New York, pričom stále trvá na svojej nevine. Exproducent zostane vo väzbe, keďže ho v roku 2022 v Los Angeles usvedčili z ďalšieho znásilnenia a dostal trest 16 rokov väzenia.

Viac k témam: #MeToo, Znásilnenie
Zdroj: SITA.sk - Newyorský odvolací súd zvrátil Weinsteinove odsúdenie z roku 2020 zo znásilnenia, nápravou chýb má byť nový proces © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.