Pondelok, 8. august 2022
Zamračené  14,2 °C
Mimoriadne správy

Neúspešní kandidáti varujú pred Le Penovou, v druhom kole volieb vyzývajú hlasovať za Macrona

 Webnoviny  11. apríl 2022  73
Neúspešní kandidáti varujú pred Le Penovou, v druhom kole volieb vyzývajú hlasovať za Macrona

11.4.2022 (Webnoviny.sk) - Viacerí neúspešní kandidáti z prvého kola prezidentských volieb vyzvali svojich podporovateľov, aby v ďalšom kole hlasovali za súčasného prezidenta Emmanuela Macrona. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Očakáva sa tesný súboj


Centristický prezident sa v druhom kole, ktoré sa uskutoční 24. apríla, stretne s krajne pravicovou líderkou Marine Le Penovou a očakáva sa tesný súboj. Dvojica sa proti sebe postavila aj v prezidentských voľbách v roku 2017.

Konzervatívna kandidátka Valérie Pécresseová sa vyjadrila, že krajná pravica nebola nikdy tak blízko k moci a Francúzi „musia povedať nie extrémizmu“.

Zvolenie Le Penovej, ktorá je blízka ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, by podľa nej znamenalo, že by sa „Francúzsko stalo irelevantným na Európskej a medzinárodnej scéne".

Nenávisť všetkých proti všetkým


Socialistka Anne Hidalgová tiež vyzvala voličov, aby dali hlas Macronovi, aby „Francúzsko neupadlo do nenávisti všetkých proti všetkým".

Krajne ľavicový kandidát Jean-Luc Mélenchon, ktorý v exit polloch skončil tretí, podporovateľom povedal, že „v druhom kole nesmie byť ani jeden hlas pre Le Penovú". Na udržanie krajnej pravice mimo moci vyzvali aj komunistický kandidát Fabien Roussel a zástupca Zelených Yannick Jadot.

Opačnú výzvu vyslovil ďalší krajne pravicový kandidát Éric Zemmour, ktorý podľa očakávaní povedal svojim podporovateľom, aby v druhom kole volili Le Penovú.

Viac k témam: Prezidentské voľby vo Francúzsku
Zdroj: Webnoviny.sk - Neúspešní kandidáti varujú pred Le Penovou, v druhom kole volieb vyzývajú hlasovať za Macrona © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.