Nedeľa, 21. júl 2024
Slnečno  27,9 °C
Mimoriadne správy

Netanjahu rozpustil vojnový kabinet, stal sa tak závislým na krajne pravicových spojencoch

 Webnoviny  17. jún 2024  142  
Netanjahu rozpustil vojnový kabinet, stal sa tak závislým na krajne pravicových spojencoch

17.6.2024 (SITA.sk) - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu rozpustil vojnový kabinet po tom, ako ho pred niekoľkými dňami opustil kľúčový minister. Informuje o tom agentúra AP s odvolaním sa na izraelských predstaviteľov.

Očakávaný krok


Netanjahuov krok sa široko očakával po tom, ako Benny Ganc oznámil, že odchádza z kabinetu pre rastúcu frustráciu k prístupu premiéra k vojne v Pásme Gazy. Predseda vlády sa tak stal viac závislým na krajne pravicových spojencoch.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konfliktSpomenutí predstavitelia, ktorí komunikovali pod podmienkou anonymity, povedali, že Netanjahu bude o citlivých otázkach súvisiacich s vojnou diskutovať na malých fórach s niektorými členmi jeho vlád. To zahŕňa jeho bezpečnostný kabinet, v ktorom sú krajne pravicoví členovia, ktorí sú proti dohodám o prímerí a podporujú opätovnú okupáciu Pásma Gazy.

Zásah v citlivom čase


Trojčlenný vojnový kabinet, ktorý robil dôležité rozhodnutia o vojne, vznikol na jej začiatku. Ganc je dlhodobý rival Netanjahua, no pridal sa k jeho koalícii a vojnovému kabinetu, keď útok Hamasu na Izrael zo 7. októbra rozpútal vojnu v Pásme Gazy, aby tým prejavil gesto národnej jednoty. Okrem premiéra a Ganca bol jeho členom aj minister obrany Joav Gallant.

Gancov odchod bezprostredne neohrozuje Netanjahuovu vládu, zasiahol však izraelskú politiku v citlivom čase. Niekdajší náčelník izraelskej armády bol považovaný za štátnika, ktorý posilňoval dôveryhodnosť Izraela u jeho medzinárodných partnerov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt, izraelský minister obrany, Izraelský premiér, vojnový kabinet
Zdroj: SITA.sk - Netanjahu rozpustil vojnový kabinet, stal sa tak závislým na krajne pravicových spojencoch © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.