Piatok, 29. máj 2020
Oblačno  8,9 °C
Mimoriadne správy

Netanjahu chce na Západnom brehu Jordánu anektovať aj mestá dôležité pre izraelské dedičstvo

 Webnoviny  16. september 2019  294
Netanjahu chce na Západnom brehu Jordánu anektovať aj mestá dôležité pre izraelské dedičstvo

16.9.2019 (Webnoviny.sk) - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondelok prisľúbil anektovať "všetky osady" na Západnom brehu Jordánu, vrátane enkláv hlboko v srdci najväčšieho palestínskeho mesta Hebron.

Deň pred opakovanými parlamentnými voľbami sa chce týmito vyjadreniami podľa všetkého uchádzať o podporu nacionalistov.

Židia v meste Hebron


Netanjahuovi ide v tesných voľbách o politické prežitie a počas kampane sa uchádza aj o podporu voličov zastávajúcich tvrdú líniu. Nejde pritom o prvé takéto vyhlásenia izraelského premiéra, podobne sa vyjadril aj počas minulého týždňa.

"Mám v úmysle rozšíriť suverenitu na všetky osady a bloky (osád) vrátane miest, ktoré sú dôležité pre bezpečnosť alebo izraelské dedičstvo," povedal Netanjahu v rozhovore pre izraelské Army Radio.

Na otázku, či to zahŕňa aj stovky Židov, ktorí žijú pod prísnou vojenskou ochranou medzi desiatkami tisíc Palestínčanov v meste Hebron, Netanjahu odpovedal, že "samozrejme".

Hovoria o politickom triku


Ak by Netanjahu splnil svoje sľuby, podľa kritikov by to na Blízkom východe pôsobilo ako rozbuška a zničilo by to akúkoľvek zostávajúcu nádej Palestínčanov na ich vlastný štát. Politickí rivali hovoria o jeho vyjadreniach ako o politickom triku, pričom uvádzajú, že počas viac ako desiatich rokov pri moci sa Netanjahu zdržal anektovania akéhokoľvek územia.

Izrael obsadil Západný breh spolu s východným Jeruzalemom a Pásmom Gazy počas vojny v roku 1967. Palestínčania však považujú tieto územia za súčasti svojho budúceho štátu.

Parlamentné voľby sa v Izraeli konajú 17. septembra po tom, ako sa Benjaminovi Netanjahuovi nepodarilo po aprílových voľbách vytvoriť vládu.

Viac k témam: anexia, Blízky východ, Palestínčania, Židia
Zdroj: Webnoviny.sk - Netanjahu chce na Západnom brehu Jordánu anektovať aj mestá dôležité pre izraelské dedičstvo © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.