Pondelok, 24. január 2022
Jasno  -4,1 °C
Mimoriadne správy

Nemecko reaguje na omikron sprísňovaním opatrením. V krajine tiež zvažujú skrátenie karantény

 Webnoviny   5. január 2022  56
Nemecko reaguje na omikron sprísňovaním opatrením. V krajine tiež zvažujú skrátenie karantény

5.1.2022 (Webnoviny.sk) - Nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach zastáva prísnejšie obmedzenia pre kontakty medzi ľuďmi. Ako uviedol pre mediálnu skupinu RedaktionsNetzwerk Deutschland, s príchodom novej vlny pandémie poháňanej nákazlivejším variantom koronavírusu omikron bude sprísňovanie opatrení nevyhnutné. V tejto súvislosti podľa svojich slov plánuje predložiť návrhy, ale bližšie ich neopísal.

Platia opatrenia spred Vianoc


Lauterbach zároveň znova vyzval neočkovaných ľudí, aby to zvážili. Neočkovaní podľa neho nemôžu očakávať, že pre nich uvoľnia reštrikcie o kontaktoch „v krátkodobom alebo strednodobom horizonte“.

Nemecký kancelár Olaf Scholz bude v piatok rokovať s premiérmi 16 spolkových krajín o ďalších krokoch v boji proti pandémii. Je pravdepodobné, že budú stavať na obmedzeniach, ktoré zaviedli krátko po Vianociach a okrem iného obmedzujú súkromné stretnutia na maximálne desať ľudí.

Jednoduchšie ukončenie karantény


Tiež sa očakáva, že ako mnohé ďalšie štáty zvážia skrátenie trvania karantény. V súčasnosti pre nakazených platí izolácia 14 dní, pričom plne očkovaní bez príznakov ju po negatívnom PCR teste môžu ukončiť po piatich dňoch. Úzke kontakty pozitívnych prípadov majú 10-dňovú karanténu, ktorú možno ukončiť po siedmich dňoch negatívnym rýchlotestom alebo po piatich dňoch negatívnym PCR testom.

Pandemická situácia v Nemecku je v súčasnosti trochu nejasná. Testovanie a nahlasovanie prípadov počas sviatkov bolo nepravidelné. Inštitút Roberta Kocha, ktorý v krajine zodpovedá za prevenciu a kontrolu chorôb, v stredu oznámil, že za uplynulých 24 hodín potvrdili 58 912 prípadov nákazy.

Sedemdňová incidencia tak predstavuje 258,6 prípadu na 100-tisíc obyvateľov. Lauterbach sa minulý týždeň vyjadril, že skutočná miera infekcií je pravdepodobne dvoj až trojnásobne vyššia ako oficiálne údaje.

Viac k témam: COVID-19, Karanténa, omikron, protipandemické opatrenia, Reštrikcie
Zdroj: Webnoviny.sk - Nemecko reaguje na omikron sprísňovaním opatrením. V krajine tiež zvažujú skrátenie karantény © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.