Utorok, 30. máj 2023
Mimoriadne správy

Nemecká polícia prehľadala domy dvoch novinárov tureckých novín Sabah, mali šíriť kompromitujúce osobné údaje

 Webnoviny  17. máj 2023  76  
Nemecká polícia prehľadala domy dvoch novinárov tureckých novín Sabah, mali šíriť kompromitujúce osobné údaje

17.5.2023 (SITA.sk) - Nemecká polícia prehľadala domy dvoch novinárov tureckých novín. Prokuratúra a polícia v Darmstadte uviedli, že byty dvoch mužov v Mörfelden-Walldorfe prehľadali pre podozrenie z „kompromitujúceho šírenia osobných údajov“.

Ako uviedli, zaistili elektronické pamäťové médiá a iné dôkazy. Novinárov potom prepustili.

Údajná falošná výpoveď


Turecké ministerstvo zahraničia vo vyhlásení uviedlo, že „dnešné bezdôvodné zadržanie predstaviteľov frankfurtskej kancelárie novín Sabah nemeckou políciou je aktom obťažovania a zastrašovania tureckých médií“.

Novinári boli podľa neho terčom „falošnej výpovede“ člena siete napojenej na exilového moslimského duchovného Fethullaha Gülena, pretože informovali o jej aktivitách v Nemecku.

Turecká vláda viní Gülena z neúspešného prevratu v roku 2016 a sieť považuje za teroristickú organizáciu.

Predvolali si nemeckého veľvyslanca


Ministerstvo obvinilo nemecké úrady z úmyselného konania medzi dvoma kolami prezidentských volieb a uviedlo, že si predvolalo nemeckého veľvyslanca v Ankare.

Nemecko pravidelne vyjadruje znepokojenie nad stavom slobody názoru a tlače v Turecku. Stredajšie turecké vyhlásenie ho obvinilo z toho, že má na to dvojaký meter.

Viac k témam: Prezidentské voľby v Turecku
Zdroj: SITA.sk - Nemecká polícia prehľadala domy dvoch novinárov tureckých novín Sabah, mali šíriť kompromitujúce osobné údaje © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.