Štvrtok, 28. október 2021
Jasno  3,9 °C
Mimoriadne správy

Neďaleko Auschwitzu objavili na brehu rieky ľudské lebky a kosti, mohlo by ísť o masový hrob

 Webnoviny  11. jún 2021  107
Neďaleko Auschwitzu objavili na brehu rieky ľudské lebky a kosti, mohlo by ísť o masový hrob

11.6.2021 (Webnoviny.sk) - Poľskí prokurátori vyšetrujú pravdepodobný masový hrob, ktorý minulý mesiac objavili v oblasti neďaleko nacistického koncentračného tábora Auschwitz.

Ako v piatok informoval spravodajský portál Onet, miestny obyvateľ objavil na brehu rieky Sola, ktorá preteká cez mesto Osvienčim, 12 ľudských lebiek a mnoho kostí. Polícia a prokurátori vyšetrujú, či ľudské ostatky súvisia s niekdajším táborom smrti. Na nález už upozornili aj Ústav národnej pamäti, ktorý vyšetruje zločiny z čias druhej svetovej vojny a komunistického režimu.

Tlačový odbor múzea Auschwitz-Birkenau v piatok uviedol, že sú si vedomí nálezu a aj ďalších pred ním, ale nachádzajú sa mimo obvodu múzea a teda aj mimo administratívnej autority. Ďalšie kroky sa budú odvíjať od zistení vyšetrovania.

V Auschwitzi v rokoch 1940 - 1945 zavraždili nacisti viac ako 1,1 milióna ľudí. Väčšina obetí boli európski Židia, ale aj Poliaci, Rómovia, ruskí vojaci a nemeckí politickí väzni. Väčšinu tiel v tábore spálili.

Viac k témam: koncentračný tábor Auschwitz, kosti, masový hrob, nález, vyšetrovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Neďaleko Auschwitzu objavili na brehu rieky ľudské lebky a kosti, mohlo by ísť o masový hrob © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.