Štvrtok, 1. december 2022
Zamračené  0,5 °C
Mimoriadne správy

Navaľného označila väznica za „mimoriadneho zločinca“, bol presunutý na samotku a má obmedzené návštevy

 Webnoviny  18. november 2022  27
Navaľného označila väznica za „mimoriadneho zločinca“, bol presunutý na samotku a má obmedzené návštevy

18.11.2022 (Webnoviny.sk) - Väzneného ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného presunuli na samotku. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na samotného Navaľného, ktorý tiež tvrdí, že sa tak stalo len niekoľko dní pred plánovanou návštevou jeho rodiny a cieľom tohto kroku je umlčať ho.

Označili ho za mimoriadneho zločinca


Štyridsaťšesťročný Navaľnyj, ktorý je najprominentnejšou tvárou ruskej opozície proti vodcovi Vladimirovi Putinovi, už aj predtým bol v samostatnej cele, takzvanej „trestnej cele“, no podľa jeho príspevkov na službe Instagram, ho tam môžu držať len 15 dní.

V sérii príspevkov na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter však vo štvrtok uviedol, že ho predstavitelia väznice označili za „mimoriadneho zločinca“ a presunuli ho do inej samostatnej cely a obmedzili mu aj návštevy.

Mala ho prísť navštíviť rodina


Svoju novú väzbu opísal ako „bežnú tesnú celu, ako trestná cela, s výnimkou toho, že môžete mať nie jednu, ale dve knihy a s veľmi obmedzeným rozpočtom využívať väzenský kiosk“.

Štyri dni po jeho presune ho pritom mali navštíviť jeho matka, otec a manželka Júlia. Navaľnyj zároveň obvinil Kremeľ z „beštiálnosti“ a ovládania celého jeho „uväznenia“. „Robia to, aby ma umlčali. Čo je teda mojou povinnosťou? Správne, nebáť sa a nemlčať,“ napísal.

Navaľného držia v trestnej kolónii s najvyšším stupňom stráženia IK-6 v obci Melechovo, viac ako 250 kilometrov východne od Moskvy.


Zatkli ho v januári 2021 po návrate z Nemecka, kde sa liečil z otravy nervovoparalytickou látkou. Za porušenie podmienečného prepustenia vtedy dostal dvaapolročný trest odňatia slobody. V marci ho odsúdili na deväť rokov väzenia za podvod a opovrhovanie súdom. Navaľnyj tieto obvinenia odmietol ako politicky motivované a pokus úradov udržať ho za mrežami, čo najdlhšie sa dá.Viac k témam: Kauza Navaľnyj, Novičok, Väzenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Navaľného označila väznica za „mimoriadneho zločinca“, bol presunutý na samotku a má obmedzené návštevy © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.