Utorok, 24. november 2020
Oblačno  1,3 °C
Mimoriadne správy

Navaľného otravu novičokom potvrdilo ďalšie laboratórium, Nemecko trvá na ruskom vysvetlení

 Webnoviny  14. september 2020  78
Navaľného otravu novičokom potvrdilo ďalšie laboratórium, Nemecko trvá na ruskom vysvetlení

14.9.2020 (Webnoviny.sk) - Špecializované laboratóriá vo Francúzsku a Švédsku potvrdili, že ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného otrávili nervovoparalytickou látkou typu novičok. V pondelok to oznámila nemecká vláda. Prítomnosť novičoku v Navaľného vzorkách už predtým potvrdilo laboratórium nemeckej armády.

Hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert zároveň informoval, že vzorky dostala aj Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ktorá ich otestuje vo svojich referenčných laboratóriách.

Udržiavali ho v umelom spánku


Navaľnyj, ktorý je najprominentnejším oponentom ruského prezidenta Vladimira Putina, skončil v nemocnici po tom, čo mu 20. augusta počas letu z Tomska do Moskvy prišlo zle.

Po hospitalizácii na jednotke intenzívnej starostlivosti v sibírskom Omsku ho previezli do Berlína, kde lekári potvrdili otravu. Jeho stav sa už zlepšil a minulý týždeň ho prebrali z umelého spánku.

Nemci žiadajú vysvetlenie od Rusov


Seibert v pondelok zopakoval žiadosť Nemecka, aby Rusko vysvetlilo situáciu, a dodal, že úzko komunikujú s európskymi partnermi o ďalších krokoch.

Kremeľ kritizoval žiadosť nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a ďalších svetových lídrov, aby Rusko odpovedalo na otázky súvisiace s prípadom, pričom odmietol svoju účasť na incidente a zároveň obvinil Západ z pokusov očierniť Moskvu.

Viac k témam: novičok, opozícia, otrava
Zdroj: Webnoviny.sk - Navaľného otravu novičokom potvrdilo ďalšie laboratórium, Nemecko trvá na ruskom vysvetlení © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.