Streda, 19. jún 2024
Slnečno  27,5 °C
Mimoriadne správy

Nastala najväčšia slnečná erupcia za takmer dve dekády, Zem by ju však nemala pocítiť (video+foto)

 Webnoviny  15. máj 2024  99  
Nastala najväčšia slnečná erupcia za takmer dve dekády, Zem by ju však nemala pocítiť (video+foto)

15.5.2024 (SITA.sk) - Na Slnku v utorok nastala najväčšia erupcia za takmer dve desaťročia. Udialo sa tak len niekoľko dní po tom, ako Zem zasiahli silné slnečné búrky a vytvorili oslňujúce polárne žiary na nezvyklých miestach.

Najväčšia erupcia v rámci 11-ročného cyklu


Bola to najväčšia erupcia v rámci tohto 11-ročného slnečného cyklu, ktorý sa podľa amerického Národného úradu pre oceány a atmosféru (NOAA) blíži k svojmu vrcholu.

Dobrou správou je, že Zem by tentoraz mala byť mimo dosahu, pretože erupcia nastala v časti Slnka odklonenej od Zeme. Erupcia bola najsilnejšia od roku 2005, pričom na stupnici pre takéto erupcie dostala hodnotenie X8,7.

Nečakané otočenie satelitu


Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) uviedol, že víkendová geomagnetická búrka spôsobila, že jeden z jeho environmentálnych satelitov sa nečakane otočil z dôvodu zníženej nadmorskej výšky a prešiel do ochrannej hibernácie známej ako bezpečný režim.

 Na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) zasa siedmi astronauti dostali odporúčanie, aby zostali v oblastiach so silným tienením proti žiareniu. Posádke podľa NASA nehrozilo žiadne nebezpečenstvo.Viac k témam: Slnečná erupcia, Vesmír
Zdroj: SITA.sk - Nastala najväčšia slnečná erupcia za takmer dve dekády, Zem by ju však nemala pocítiť (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.