Piatok, 10. júl 2020
Jasno  16,1 °C
Mimoriadne správy

Našli otvorený hrob Reinharda Heydricha, ktorý zomrel po atentáte československých výsadkárov

 Webnoviny  16. december 2019  55
Našli otvorený hrob Reinharda Heydricha, ktorý zomrel po atentáte československých výsadkárov

16.12.2019 (Webnoviny.sk) - V Berlíne niekto otvoril hrob niekdajšieho zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha, ktorý zomrel v roku 1942 po atentáte československých výsadkárov. Otvorený hrob na Cintoríne invalidov našiel vo štvrtok jeden z tamojších zamestnancov. Ako informovala polícia, páchateľ alebo páchatelia z neho neodniesli ostatky.

O jeho umiestnení však museli mať interné informácie, pretože prominentní nacistickí predstavitelia nemajú označené hroby. Toto opatrenie prijali po druhej svetovej vojne spojenecké okupačné sily, aby zabránili nacistickým sympatizantom v ich uctievaní. Zneuctenie hrobu je v Nemecku postihnuteľné zákonom.

Hrob nacistu Wessela


Podobný prípad sa už stal v Berlíne v roku 2000, keď ľavicová skupina otvorila hrob, o ktorom tvrdila, že patril nacistovi Horstovi Wesselovi. Toho zavraždili v roku 1930 a nacistický režim z neho spravil mučeníka.

Spomínaná skupina tvrdila, že hodila Wesselovi lebku do rieky Spréva. To však polícia zamietla s tým, že hrob, ktorý otvorili patril Wesselovmu otcovi a ostatky zostali neporušené.

Atentát výsadkárov


Reinhard Heydrich bol jedným z kľúčových organizátorov holokaustu, spolupracoval s Heinrichom Himmlerom a šéfoval Hlavnému úradu ríšskej bezpečnosti.

Ako zastupujúci protektor protektorátu Čechy a Morava pôsobil do mája 1942, keď na neho v Prahe vykonali československí výsadkári atentát, na následky ktorého o niekoľko dní neskôr zomrel. Nacisti sa za jeho smrť pomstili vypálením obce Lidice.

Zdroj: Webnoviny.sk - Našli otvorený hrob Reinharda Heydricha, ktorý zomrel po atentáte československých výsadkárov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.