Sobota, 16. január 2021
Mierne sneženie  -4,9 °C
Mimoriadne správy

Najvyšší súd zbavil funkcie prezidenta Katalánska, ľudia začali okamžite vyzývať na protesty

 Webnoviny  28. september 2020  95
Najvyšší súd zbavil funkcie prezidenta Katalánska, ľudia začali okamžite vyzývať na protesty

28.9.2020 (Webnoviny.sk) - Španielsky najvyšší súd v pondelok definitívne zbavil verejnej funkcie separatisticky zmýšľajúceho lídra regiónu Katalánsko Quima Torru. Uvedený verdikt v tomto bohatom regióne na severovýchode Španielska vyvolal okamžité výzvy na protesty.

Prezident spomenutej oblasti sa snažil zvrátiť vlaňajší verdikt nižšieho španielskeho súdu v Barcelone, ktorý rozhodol, že Torra nesmie 18 mesiacov vykonávať verejnú funkciu, pretože počas minuloročnej predvolebnej kampane neodstránil zo štátnych budov katalánske separatistické symboly a transparent "Osloboďte politických väzňov a vyhnancov". Počas odvolacieho procesu mu španielska justícia umožnila zostať pri moci.

Neodstránil z budovy stužky


Súd vtedy uviedol, že odkazom zameraným na prepustenie politikov a aktivistov, ktorých uväznili pre nezákonné snahy o osamostatnenie Katalánska, sa Torra mohol usilovať o výhodu v predvolebnej kampani.

Prokurátori vtedy vinili Torru z toho, že neuposlúchol nariadenia španielskych úradov a neodstránil symboly žltých stužiek zo sídla regionálnej vlády v Barcelone. Nimi katalánski separatisti vyjadrujú podporu lídrom hnutia, z ktorých deviati dostali väzenské tresty po neúspešných snahách o nezávislosť v roku 2017.

Nástroj politickej propagandy


Španielsko vníma stužky ako "nástroj politickej propagandy", ktorý je v rozpore so zákonmi o predvolebnej kampani.

Rozsudok španielskeho najvyššieho súdu znamená, že Torra bude musieť odstúpiť, čo môže vyvolať novú politickú krízu v Katalánsku, kde sa regionálna vláda snaží potlačiť nárast infekcií koronavírusu. Rozhodnutie zbaviť Torru verejnej funkcie pravdepodobne prehĺbi ostrý spor v rámci katalánskeho separatistického hnutia a môže viesť k predčasným regionálnym voľbám.

Viac k témam: odstúpenie z funkcie, súd, verejná funkcia
Zdroj: Webnoviny.sk - Najvyšší súd zbavil funkcie prezidenta Katalánska, ľudia začali okamžite vyzývať na protesty © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.