Utorok, 19. október 2021
Polojasno  12 °C
Mimoriadne správy

Najvyšší súd poslal Babaryku do väzenia, chcel kandidovať proti Lukašenkovi

 Webnoviny   6. júl 2021  112
Najvyšší súd poslal Babaryku do väzenia, chcel kandidovať proti Lukašenkovi

6.7.2021 (Webnoviny.sk) - Najvyšší súd v Bielorusku poslal v utorok na 14 rokov do väzenia opozičného politika Viktara Babaryku. Bývalý riaditeľ banky čelil obvineniam z korupcie, ktoré odmietol ako politicky motivované.

Babaryka chcel minulý rok kandidovať proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, dva mesiace pred voľbami ho však zadržali. V tom čase bol považovaný za hlavného vyzývateľa úradujúceho prezidenta. Súd ho uznal vinným z brania úplatkov a prania špinavých peňazí. Proti verdiktu najvyššieho súdu nie je možné podať odvolanie.

Lukašenkovo zvolenie na šieste funkčné obdobie viedlo k masovým protestom, ktoré sa konali niekoľko mesiacov. Najväčšia demonštrácia prilákala zhruba 200-tisíc ľudí.

Opozícia výsledok volieb považuje za zmanipulovaný. Bezpečnostné zložky proti účastníkom demonštrácií nasadili hrubú silu a viac ako 35-tisíc ľudí zadržali. Vo väzení sa nachádza aj väčšina opozičných lídrov, niektorí z nich opustili krajinu.

Viac k témam: bieloruský prezident, korupcia
Zdroj: Webnoviny.sk - Najvyšší súd poslal Babaryku do väzenia, chcel kandidovať proti Lukašenkovi © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.