Pondelok, 8. august 2022
Oblačno  14,8 °C
Mimoriadne správy

Naď sa v Holandsku zúčastnil slávnostného pohrebu československých letcov, ich ostatky sa našli až nedávno (foto)

 Webnoviny  23. jún 2022  37
Naď sa v Holandsku zúčastnil slávnostného pohrebu československých letcov, ich ostatky sa našli až nedávno (foto)

23.6.2022 (Webnoviny.sk) - Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) vo štvrtok 23. júna absolvoval pracovnú cestu do Holandska, v rámci ktorej sa na vojenskom cintoríne Bergen-op-Zoom zúčastnil na slávnostnom pohrebe československých letcov z 311. československej bombardovacej perute britského Kráľovského letectva. Ich bombardér bol v skorých hodinách dňa 23. júna 1941 zostrelený nemeckým nočným stíhačom pri severoholandskej obci Nieuwe Niedorp.

„Verím, že príbeh tejto posádky bude natrvalo žiť v našej historickej pamäti a pre pokračovateľov ich odkazu slúžiacich v radoch českých a slovenských ozbrojených síl bude naďalej žiarivým príkladom patriotizmu, heroizmu a vojenských cností,“ povedal Naď.

Až doteraz neboli pochovaní


Britský bombardér typu Vickers Wellington Mk.IC T2990 s československou posádkou bol zostrelený nemeckým nočným stíhačom pri návrate z bombardovacieho náletu na nemecké mesto Brémy. Jediným preživším členom posádky bol veliteľ lietadla Vilém Bufka, ktorého Nemci zajali. V nemeckom zajatí sa dožil konca vojny.

Nezvestní členovia posádky Alois Rozum, Leonhard Smrček, Vilém Konštacký, Jan Hejna a Karel Valach patrili medzi tých vojnových letcov, ktorí doposiaľ nemali dôstojné miesto posledného odpočinku. Ich telesné ostatky sa našli až pri minuloročnom skúmaní trosiek zostreleného bombardéra.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Poďakovanie od ministra


Pri tejto príležitosti zároveň minister poďakoval holandským občanom a predstaviteľom štátnej správy a miestnej samosprávy, bez ktorých záujmu a úsilia by sa tento životný príbeh pätice československých letcov nemohol definitívne uzavrieť.

„Aj táto neľahká doba si vyžaduje, aby sme s našimi spojencami boli pripravení rozhodnými činmi reagovať na akékoľvek prejavy všetkých druhov totality a brániť sa pred každým nepriateľom,“ doplnil minister Naď.

Rokovanie s holandskou kolegyňou


Súčasťou zahraničného výjazdu šéfa slovenského rezortu obrany bolo aj bilaterálne rokovanie s ministerkou obrany Holandského kráľovstva Kajsou Ollongren v Haagu.

So svojou rezortnou kolegyňou minister Naď diskutoval o bezpečnostnej situácii v Európe v kontexte vojny na Ukrajine, aktuálnych procesoch v rámci transatlantického partnerstva, ako aj o slovensko-holandskej obrannej spolupráci a príležitostiach na jej rozvoj.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: oficiálna návšteva, Pohreb
Zdroj: Webnoviny.sk - Naď sa v Holandsku zúčastnil slávnostného pohrebu československých letcov, ich ostatky sa našli až nedávno (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.