Utorok, 25. jún 2024
Slnečno  23,3 °C
Mimoriadne správy

Na Zaporižžskú jadrovú elektráreň pod kontrolou Rusov údajne zaútočili ukrajinské drony

 Webnoviny   7. apríl 2024  147  
Na Zaporižžskú jadrovú elektráreň pod kontrolou Rusov údajne zaútočili ukrajinské drony

7.4.2024 (SITA.sk) - Predstavitelia Rusmi kontrolovanej Zaporižžskej jadrovej elektrárne uviedli, že na ňu v nedeľu zaútočili ukrajinské vojenské bezpilotné lietadlá.

Podľa ruských okupantov nedošlo po útokoch k žiadnym kritickým škodám ani obetiam a úroveň radiácie v elektrárni bola normálna. Neskôr však ruská štátna spoločnosť pre jadrovú energiu Rosatom uviedla, že pri „bezprecedentnej sérii útokov dronmi“ boli zranení traja ľudia.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) v nedeľu uviedla, že jej experti boli informovaní o útoku dronu. Bez pripisovania viny šéf MAAE Rafael Mariano Grossi varoval pred bezpečnostnými rizikami takýchto útokov.

„Naliehavo žiadam, aby ste sa zdržali konania, ktoré je v rozpore s princípmi MAAE a ohrozuje jadrovú bezpečnosť,“ uviedol Grossi na sociálnej sieti X.

Zaporižžská jadrová elektráreň je pod kontrolou ruských síl od marca predminulého roka. MAAE opakovane vyjadruje obavy o bezpečnosť elektrárne, ktorá bola viackrát terčom ostreľovania.

Viac k témam: Zaporižžská jadrová elektráreň, Záporožská jadrová elektráreň
Zdroj: SITA.sk - Na Zaporižžskú jadrovú elektráreň pod kontrolou Rusov údajne zaútočili ukrajinské drony © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.