Utorok, 25. jún 2024
Väčšinou jasno  22,3 °C
Mimoriadne správy

Na Veľkonočnú nedeľu si kresťania pripomínajú zmŕtvychvstanie Ježiša Krista

 Webnoviny  31. marec 2024  181  
Na Veľkonočnú nedeľu si kresťania pripomínajú zmŕtvychvstanie Ježiša Krista

31.3.2024 (SITA.sk) - Na Veľkonočnú nedeľu si katolíci pripomínajú zmŕtvychvstanie Ježiša Krista – najväčší Kristov zázrak a základnú pravdu kresťanskej viery. Je to víťazné zavŕšenie Kristovho vykupiteľského diela.

Jeho duša sa opäť spojila s osláveným telom, na ktorom síce ostali rany ukrižovania, ale inak nepodliehalo obmedzeniam času a priestoru.

Pondelok Baránka


Veľkonočný pondelok sa zvykne nazývať aj Pondelkom Baránka na pamiatku toho, čo sa udialo prvého dňa po sobote.

Vtedy totiž anjel dodával odvahu ženám, ktoré na úsvite pribehli k hrobu a boli vydesené a znepokojené, keď ho našli prázdny. „Neľakajte sa!“ povedal im. „Vstal z mŕtvych. Niet ho tu.“ . A dodal: „Ale choďte a povedzte (to) jeho učeníkom.“ (Evanjelium podľa Marka, kapitola 16). Posledný sviatočný deň Veľkej noci je známy aj šibačkou a oblievaním dievčat.

Veľkonočná vigília


Veľkonočné obdobie – obdobie veľkonočnej slávnosti – trvá 50 dní. Začína sa Veľkonočnou vigíliou a končí sa večer na sviatok Zoslania Ducha Svätého (Turíce), ktorý tento rok pripadá na 4. júna.

Toto obdobie sa slávi v radosti a plesaní ako jeden sviatočný deň, ako jedna „veľká nedeľa“. Predovšetkým v týchto dňoch sa spieva radostné Aleluja.

Viac k témam: Veľká noc, Veľkonočná vigília, Zmŕtvychvstanie Ježiša Krista
Zdroj: SITA.sk - Na Veľkonočnú nedeľu si kresťania pripomínajú zmŕtvychvstanie Ježiša Krista © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.