Pondelok, 25. september 2023
Slnečno  19 °C
Mimoriadne správy

Na severe Talianska sa našla rekordná krúpa s priemerom až 19 centimetrov, ide o najväčšiu v Európe

 Webnoviny  26. júl 2023  72  
Na severe Talianska sa našla rekordná krúpa s priemerom až 19 centimetrov, ide o najväčšiu v Európe

26.7.2023 (SITA.sk) - Necelý týždeň po vytvorení nového európskeho rekordu sa v severotalianskom meste Azzano Decimo našla krúpa s priemerom 19 centimetrov. Na Facebooku o tom informuje European Severe Storms Laboratory (ESSL), vedecká organizácia skúmajúca silné búrky, tornáda a lavíny.

Doterajší rekord, ktorý držala krúpa s priemerom 16 centimetrov nájdená 19. júla v Carmignano di Brenta, tak vydržal len päť dní.

Rekordná európska krúpa atakuje svetové maximum z 23. júla 2010, keď v osade Vivian v americkom štáte Južná Dakota našli krúpu s priemerom 20,3 centimetra.

Vysoká frekvencia krupobitia v severnom Taliansku je v súlade s výsledkami výskumu ESSL, ktorý ukazuje, že tento región zaznamenal v ostatných desaťročiach najväčší nárast frekvencie veľkých krúp v porovnaní s inými európskymi regiónmi.

Viac k témam: Krupobitie, Krúpy, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Na severe Talianska sa našla rekordná krúpa s priemerom až 19 centimetrov, ide o najväčšiu v Európe © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.