Nedeľa, 16. máj 2021
Slabý dážď  7 °C
Mimoriadne správy

Na pohreb bieloruského aktivistu prišli tisícky ľudí, smútočný sprievod mal niekoľko kilometrov

 Webnoviny  20. november 2020  121
Na pohreb bieloruského aktivistu prišli tisícky ľudí, smútočný sprievod mal niekoľko kilometrov

20.11.2020 (Webnoviny.sk) - Tisícky Bielorusov v piatok prišli na pohreb opozičného aktivistu, ktorého po zadržaní údajne brutálne zbili bezpečnostné sily. Smútiaci sa zišli pred kostolom v Minsku, pričom držali fotografie zosnulého Romana Bondarenka a červeno-biele stuhy, ktoré sú symbolom opozície.

Následne vytvorili niekoľko kilometrov dlhý rad, v ktorom išli na cintorín, kde ho pochovali.

Bitka v dodávke


Roman Bondarenko zomrel 12. novembra. Stalo sa tak deň po tom, čo ho na dvore v Minsku zadržali muži odstraňujúci stuhy zavesené podporovateľmi opozície.

Muži, o ktorých sa predpokladá, že to boli policajti v civile, ho vzali do policajnej dodávky, kde ho podľa ľudskoprávnych aktivistov zbili. Tridsaťjedenročný Bielorus skonal v dôsledku zranení hlavy.

Polícia popiera zodpovednosť za smrť Bondarenka s tým, že sa zranil pri bitke a podľa vyšetrovateľov bol opitý.

Novinára a lekára, ktorí informovali, že lekárske záznamy neukazujú prítomnosť alkoholu v Bondarenkovej krvi, vo štvrtok zatkli, informuje agentúra AP.

Rozhnevaná opozícia


Smrť Bondarenka ešte viac rozhnevala podporovateľov opozície, ktorí od prezidentských volieb z 9. augusta protestujú proti znovuzvoleniu prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opozícia a niektorí volební zamestnanci tvrdia, že výsledky boli zmanipulované. Od začiatku protestov v Bielorusku podľa ľudskoprávnych aktivistov zadržali viac ako 19-tisíc ľudí a tisícky z nich zbili.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentské voľby v Bielorusku a protesty (fotografie)

V súvislosti so spochybňovanými voľbami a zákrokmi úradov voči protestom uvalili krajiny Západu na bieloruských predstaviteľov sankcie. V piatok sa k sankciám Európskej únie pridalo aj Nórsko.

Litva, Lotyšsko a Estónsko zase oznámili, že svoj sankčný zoznam rozšíria o ministrov informácií a športu.

Viac k témam: prezidentské voľby v Bielorusku, protesty v Bielorusku, smrť aktivistu
Zdroj: Webnoviny.sk - Na pohreb bieloruského aktivistu prišli tisícky ľudí, smútočný sprievod mal niekoľko kilometrov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.