Sobota, 23. október 2021
Zamračené  5,3 °C
Mimoriadne správy

Na ostrove Svätý Vincent vybuchla sopka. Vulkán ničí všetko, čo mu stojí v ceste (video)

 Webnoviny  12. apríl 2021  76
Na ostrove Svätý Vincent vybuchla sopka. Vulkán ničí všetko, čo mu stojí v ceste (video)

12.4.2021 (Webnoviny.sk) - Sopka La Soufriére v severnej časti karibského ostrova Svätý Vincent začala v pondelok ráno miestneho času chrliť veľké množstvo popola a horúcich plynov. Tamojšie úrady sa obávajú o tých, ktorí koncom minulého týždňa odmietli evakuáciu.

Dosiaľ nehlásili žiadne zranenia ani úmrtia. Ešte minulý štvrtok evakuovali asi 16-tisíc ľudí žijúcich v okolí sopky. Neznámy počet osôb však odmietol opustiť domov.

Odborníci označili pondelňajšiu explóziu vulkánu za „obrovskú“. „Ničí všetko, čo jej stojí v ceste,“ uviedla pre agentúru AP seizmologička Erouscilla Joseph. Sopečný popol údajne zaznamenali aj na Barbadose a ďalších blízkych ostrovoch.

Vo východnom Karibiku je 19 aktívnych sopiek, pričom až 17 z nich sa nachádza na dovedna 11 ostrovoch. Zvyšné dve sa nachádzajú pod morskou vodou neďaleko Grenady. Najaktívnejšou sopkou zo všetkých je sopka Soufriére Hills na ostrove Montserrat, ktorá vybuchuje nepretržite od roku 1995.

Viac k témam: Sopka La Soufriére, výbuch sopky
Zdroj: Webnoviny.sk - Na ostrove Svätý Vincent vybuchla sopka. Vulkán ničí všetko, čo mu stojí v ceste (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.