Streda, 25. november 2020
Väčšinou jasno  0 °C
Mimoriadne správy

Na Novom Zélande idú uvoľňovať reštrikcie v súvislosti s COVID-19, počet nakazených rapídne klesá

 Webnoviny  27. apríl 2020  82
Na Novom Zélande idú uvoľňovať reštrikcie v súvislosti s COVID-19, počet nakazených rapídne klesá

27.4.2020 (Webnoviny.sk) - Nový Zéland hlási, že zastavil komunitné šírenie ochorenia COVID-19 a "efektívne eliminoval vírus". Krajina už niekoľko dní po sebe hlásila len jednociferné počty nových potvrdených prípadov nákazy, v nedeľu dokonca len jeden. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na novozélandskú premiérku Jacindu Ardern, podľa ktorej je vírus v krajine "v súčasnosti eliminovaný".

V krajine začali uvoľňovať opatrenia


Experti však zároveň varujú pred prehnaným uspokojením s tým, že to neznamená, že je to úplný koniec nových prípadov.

Nový Zéland pritom zároveň začína od utorka uvoľňovať najprísnejšie opatrenia, ktoré zaviedli proti šíreniu nákazy.

Viac o téme koronavírus


Väčšina ľudí však bude musieť ďalej zostať doma a vyhýbať sa sociálnym kontaktom. "Otvárame ekonomiku, ale neotvárame spoločenský život ľudí," skonštatovala Ardern na pravidelnom vládnom brífingu.

Najprísnejšie reštrikcie


Krajina zaviedla jedny z najprísnejších opatrení na svete a to hneď v začiatkoch epidémie, keď mala len niekoľko desiatok potvrdených prípadov.

Zároveň spustila rozsiahle testovanie a vyhľadávanie ďalších možných nakazených na základe kontaktov s potvrdenými pacientmi.

Viac k téme Ekonomické dopady koronavírusu


Podľa premiérky modely naznačovali, že ak nezavedú prísne obmedzenia, mohla by mať krajina vyše tisíc nových potvrdených prípadov denne.

Nový Zéland dosiaľ potvrdil necelých 1 500 prípadov alebo pravdepodobných prípadov nákazy a 19 ľudí ochoreniu podľahlo.

Viac k témam: COVID-19, Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk - Na Novom Zélande idú uvoľňovať reštrikcie v súvislosti s COVID-19, počet nakazených rapídne klesá © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.