Streda, 12. august 2020
Slnečno  19,5 °C
Mimoriadne správy

Na neoficiálne prodemokratické primárky v Hongkongu prišlo takmer šesťsto tisíc ľudí

 Webnoviny  12. júl 2020  59
Na neoficiálne prodemokratické primárky v Hongkongu prišlo takmer šesťsto tisíc ľudí

12.7.2020 (Webnoviny.sk) - V neoficiálnych hongkonských primárkach počas soboty a nedele odovzdalo svoj hlas takmer 600-tisíc voličov. Organizátori z prodemokratického tábora pritom odhadovali, že príde maximálne 170-tisíc ľudí.

Cieľom je spojiť opozíciu a vybrať vhodných kandidátov do septembrových volieb do legislatívnej rady, v ktorej chcú získať väčšinu. Vyhlásili, že potom budú vetovať návrh vládneho rozpočtu.

Dve vetá a líder musí odísť


Podľa hongkonského Základného zákona, ktorý v podstate pre oblasť funguje ako ústava, musí líder Hongkongu rezignovať, ak niektorý z dôležitých návrhov, medzi ktoré patrí aj rozpočet, dvakrát vetujú.

Primárky sa konajú dva týždne po tom, ako Peking prijal prísny bezpečnostný zákon v meste.

Zákon zakazuje snahy o odtrhnutie sa, podvratnú činnosť a tiež zahraničné zasahovanie, no zároveň je jeho cieľom obmedzenie protestov a slobody prejavu.

Silnejúce prodemokratické hnutie


Čína ním reagovala na rastúce nepokoje v Hongkongu a silnejúce prodemokratické hnutie.

Každá osoba, ktorá sa zúčastňuje na separatistických aktivitách, vrátane vykrikovania hesiel alebo nosenia transparentov a vlajok vyzývajúcich na samostatnosť mesta, porušuje zákon, bez ohľadu na to, či pri tom používa násilie alebo nie.

Najhorším previnilcom, ako napríklad tým, ktorých označia za organizátorov, hrozí doživotné väzenie.

Viac k témam: voľby
Zdroj: Webnoviny.sk - Na neoficiálne prodemokratické primárky v Hongkongu prišlo takmer šesťsto tisíc ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Hodnotenie článku

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.