Sobota, 3. jún 2023
Slnečno  15 °C
Mimoriadne správy

Na Kamčatke vybuchla sopka, oblak popola sa rozprestieral cez 500 kilometrov územia (video+foto)

 Webnoviny  11. apríl 2023  73  
Na Kamčatke vybuchla sopka, oblak popola sa rozprestieral cez 500 kilometrov územia (video+foto)

11.4.2023 (SITA.sk) - V utorok ráno na ruskom polostrove Kamčatka na Ďalekom východe vybuchla sopka Šiveluč, pričom vychrlila oblak popola do výšky 20 kilometrov a ten pokryl niekoľko dedín. Oblak sa rozprestieral cez 500 kilometrov územia.

Úrady pre sopečnú erupciu zatvorili nad oblasťou nebo pre lietadlá a obyvateľov vyzvali, aby zostali doma. Školy sú v niektorých postihnutých oblastiach zavreté, dve obce na niekoľko hodín zasiahol výpadok prúdu.

Geofyzikálna služba Ruskej akadémie vied uviedla, že popol dopadol na 108-tisíc kilometrov štvorcových územia. Vedci opísali spad ako najväčší za posledných takmer 60 rokov. Obec Kľuči, ktorá sa nachádza zhruba 50 kilometrov od sopky, pokryla osemcentimetrová vrstva popola.Kamčatka je jednou z najkoncentrovanejších oblastí geotermálnej aktivity na svete. Nachádza sa tam približne 30 aktívnych sopiek.


Viac k témam: Kamčatka, Sopka, Výbuch sopky
Zdroj: SITA.sk - Na Kamčatke vybuchla sopka, oblak popola sa rozprestieral cez 500 kilometrov územia (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.