Sobota, 10. december 2022
Polojasno  1,5 °C
Mimoriadne správy

Na japonskom ostrove Kjúšu vybuchla sopka, úrady odporučili miestnym obyvateľom evakuáciu

 Webnoviny  24. júl 2022  82
Na japonskom ostrove Kjúšu vybuchla sopka, úrady odporučili miestnym obyvateľom evakuáciu

24.7.2022 (Webnoviny.sk) - V nedeľu vybuchla sopka Sakuradžima na japonskom ostrove Kjúšu, pričom chrlí popol a skaly. Zatiaľ z miest v jej blízkosti nehlásia škody ani zranenia, úrady však vyzvali obyvateľov na evakuáciu.

Podľa japonského meteorologického ústavu erupcia nastala okolo 20:05 miestneho času a vychrlené skaly odleteli do diaľky až 2,5 kilometra.

Úrad zvýšil výstrahu pred erupciou na najvyššiu, piatu úroveň. Upozornil tiež, že sopečné skaly môžu dopadať v okruhu troch kilometrov od krátera a v okruhu dvoch kilometrov môže prúdiť láva, popol a vytryskovať plyn. Úrad uviedol, že zhruba 120 ľuďom v dvoch blízkych mestách odporučili opustiť svoje domovy.

Sakuradžima sa nachádza približne tisíc kilometrov juhozápadne od Tokia a je jednou z najaktívnejších sopiek v Japonsku.Viac k témam: erupcia sopky, Evakuácia, Výbuch sopky
Zdroj: Webnoviny.sk - Na japonskom ostrove Kjúšu vybuchla sopka, úrady odporučili miestnym obyvateľom evakuáciu © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.