Utorok, 20. január 2026
Mimoriadne správy
- Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
- Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
- Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
- Vláda Grónska neakceptuje prevzatie ostrova Spojenými štátmi za žiadnych okolností, odkázala Trumpovi
- Trump vyzval Kubu na dohodu, kým nebude neskoro. Rubio by vraj mohol byť prezidentom
Muž plánoval útok na Biely dom a Sochu slobody, chcel napáchať veľké škody a stať sa „mučeníkom“
ATLANTA 17. januára (WebNoviny.sk) - Americká polícia v stredu zatkla muža, ktorý plánoval útok na Biely dom a Sochu slobody.
Dvadsaťjedenročný Hašer Džallal Taheb je obvinený z pokusu o poškodenie alebo zničenie budovy patriacej Spojeným štátom.
Úrady z mesta Cumming v štáte Georgia kontaktovali Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) v marci po tom, ako dostali tip na muža, ktorý sa zradikalizoval, zmenil si meno a plánoval odcestovať do zahraničia.
Stretnutia s tajným agentom
Muž v októbri povedal dôvernému zdroju FBI, že chcel odísť do inej krajiny, no keďže nemá cestovný pas, zostane v USA a zaútočí na Biely dom a Sochu slobody. Následne sa niekoľkokrát stretol s tajným agentom a spomínaným zdrojom FBI. Povedal im, že chce urobiť čo najväčšie škody a dúfa, že sa stane "mučeníkom", teda že zomrie počas útoku.
Na ďalšom stretnutí ukázal agentovi náčrt prízemia v západnom krídle Bieleho domu a prezradil mu detaily útoku. Požiadal agenta v utajení, aby mu zohnal zbrane a výbušniny. Diskutovali tiež o výmene alebo predaji svojich áut, aby mali za tovar čím zaplatiť. Chcel tiež zriadiť základňu, kde by sa stretávali a kde by nakrútil video, aby motivoval iných ľudí. Vo videu chcel zapáliť zástavy USA a Izraela.
Útok na Biely dom z príjazdovej cesty
Na Biely dom chcel zaútočiť tento týždeň zo zadnej príjazdovej cesty. Potom chcel použiť protitankovú strelu a vniknúť do Bieleho domu, kde by zabil čo najviac ľudí. Zadržaný takisto prezradil, že síce nikdy nestrieľal zo zbrane, no myslí si, že sa to veľmi jednoducho naučí. Videl tiež niekoľko videí, ako odpáliť granát.
Taheb sa stretol s utajenými členmi FBI v stredu na parkovisku v meste Buford, kde mali vymeniť autá za zbrane, tri výbušné zariadenia a protitankovú strelu.
Na miesto prišli ďalší agenti FBI v utajení, ktorí si prehliadli ponúkané autá a priviezli žiadaný tovar. Následne sa rozprávali o tom, ako použiť zbrane a výbušniny, za ktoré im muži dali kľúče od svojich áut a náklad premiestnili do požičaného vozidla. Po tom, ako si sadli do vozidla a zatvorili dvere, Taheba zatkli.
Viac k témam: Biely dom, FBI Federal Bureau of Investigation, Socha slobody, teroristický útok
Zdroj: Webnoviny.sk - Muž plánoval útok na Biely dom a Sochu slobody, chcel napáchať veľké škody a stať sa „mučeníkom“ © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Ozbrojenci prepadli dve dediny a zabili najmenej 20 ľudí
Konsolidácia je tak smutný príbeh, že tu už strácam svoj zmysel pre humor, tvrdí expremiérka Radičová – VIDEO
Pod Spišským hradom otvorili unikátny športový areál, Nordpark v Žehre spája pohyb a históriu
Vlani zanikalo viac firiem aj živností než kedykoľvek predtým, najviac živnostníkov ubudlo v stavebníctve