Štvrtok, 4. jún 2020
Zamračené  13,5 °C
Mimoriadne správy

Moskva začala používať kamery na rozpoznávanie tvárí, polícia sa o porušení karantény hneď dozvie

 Webnoviny   4. apríl 2020  38
Moskva začala používať kamery na rozpoznávanie tvárí, polícia sa o porušení karantény hneď dozvie

4.4.2020 (Webnoviny.sk) - Moskva využíva na boj proti koronavírusu aj kamery so systémom na rozpoznávanie tvárí. V uliciach mesta sú desaťtisíce takýchto kamier.

Viac o téme: Koronavírus


Tamojšia spravodajkyňa BBC Sarah Rainsford uviedla, že mesto je takmer úplne uzavreté, ľudia však môžu chodiť do práce alebo supermarketov.

Kamery sú pri vstupoch do budov


Systém skenuje tváre ľudí v reálnom čase a v prípade podozrenia, že niekto poruší povinnú domácu karanténu a objaví sa na verejnosti, pošle správu polícii. Jeden z tvorcov systému prezradil, že kamery sa nachádzajú pri vstupe do takmer každej budovy.

"Jedna z veľkých výhod nášho systému je, že pracuje v reálnom čase a dokáže vyslať okamžité upozornenie. Ak sa rozprávame o ochrane počas epidémie, je veľmi dôležité konať v reálnom čase," vyjadril sa.

Systém rozpozná tváre aj cez rúška


Softvér tiež dokáže lokalizovať skupinky zhromaždených ľudí a rozpozná tváre aj keď majú osoby rúška. Úrady doteraz zaregistrovali stovky ľudí, ktorí porušili karanténu. Polícia napríklad zaklopala na dvere mužovi zhruba pol hodinu po tom, ako bol vyniesť smeti, pričom má zákaz opustiť byť, keďže mal pozitívny test na COVID-19.

"Myslím si, že v tejto situácii je to v poriadku, no dúfam, že keď sa toto skončí, svet bude taký, aký bol predtým. Potom už nebudeme potrebovať takúto kontrolu, takúto absolútnu kontrolu," dodal muž.

Viac k témam: COVID-19, karanténa, Koronavírus, Koronavírus COVID-19 v Rusku, rozpoznávanie tváre, ruská polícia
Zdroj: Webnoviny.sk - Moskva začala používať kamery na rozpoznávanie tvárí, polícia sa o porušení karantény hneď dozvie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.