Utorok, 3. október 2023
Mimoriadne správy

Moskva je otvorená diskutovať o oživení čiernomorskej obilnej iniciatívy, tvrdí Putin

 Webnoviny   4. september 2023  169  
Moskva je otvorená diskutovať o oživení čiernomorskej obilnej iniciatívy, tvrdí Putin

4.9.2023 (SITA.sk) - Ruský vodca Vladimir Putin na schôdzke s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoğanom v meste Soči na juhu Ruska v pondelok povedal, že Moskva je pripravená diskutovať o oživení čiernomorskej obilnej iniciatívy, ktorá zaručovala bezpečný export ukrajinských poľnohospodárskych produktov cez Čierne more. Informuje o tom web CNN.

Ukrajinská kríza


„Je toho veľa, o čom máme rokovať, vrátane zaistenia bezpečnosti v regióne,“ povedal Putin Erdoğanovi na začiatku schôdzky.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine„Nebudeme ignorovať tému ukrajinskej krízy. Viem, že máte v úmysle otvoriť otázku obilnej dohody, sme otvorení na vyjednávania o tejto téme,“ uviedol Putin. Erdoğan Putinovi povedal, že rozhovory o obilnom koridore budú „veľmi dôležité“.

Bombardovanie prístavov


Rusko nechalo platnosť čiernomorskej obilnej iniciatívy, ktorú sprostredkovala Organizácia Spojených národov a Turecko, vypršať v júli. Dohoda garantovala bezpečnú plavbu lodí s ukrajinským obilím z čiernomorských prístavov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v septembri 2023 (fotografie)

Po odstúpení od dohody Rusko obnovilo blokádu ukrajinských prístavov a začalo ich intenzívne bombardovať, pričom sa zacielilo na sklady a infraštruktúru, čím vyvolalo obavy o globálnu potravinovú bezpečnosť.

Viac k témam: čiernomorská obilná dohoda, Ruský prezident, Turecký prezident
Zdroj: SITA.sk - Moskva je otvorená diskutovať o oživení čiernomorskej obilnej iniciatívy, tvrdí Putin © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.