Utorok, 23. december 2025
Mimoriadne správy
- Napätie počas Pellegriniho návštevy v Báčskom Petrovci, skupinu srbských Slovákov obkľúčila polícia – VIDEO
- Slováci žijúci v Srbsku budú mať svoj vlastný stánok, Vučić im podľa Pellegriniho splní dlhoročný sen – VIDEO
- Srbsko je pre nás dôležitým partnerom v zbrojárskom priemysle, vyhlásil Pellegrini na oficiálnej návšteve – VIDEO, FOTO
- Incident v Báčskom Petrovci nebol útokom na Slovákov, ale dôsledkom vnútropolitického pnutia, zhodli sa Pellegrini a Vučić
- Pellegrini s Kaliňákom mieria pred Vianocami za slovenskými vojakmi v Kosove, návšteva má aj rodinný rozmer – VIDEO
Mor si na Madagarskare vyžiadal niekoľko desiatok mŕtvych, financie na liečbu chýbajú
NEW YORK 20. októbra (WebNoviny.sk) - Mor si na Madagaskare vyžiadal už 89 mŕtvych, pričom 13 z nich zomrelo v utorok. Na ostrove do stredy zaznamenali 1032 prípadov nakazenia, z toho 67 percent ľudí trpí pľúcnym morom.
Ako oznámil hovorca generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN) Stéphane Dujarric, pľúcny mor predstavuje väčšie riziko ako bubonický mor.
Bubonický mor
Dujarric oznámil, že doteraz sa im podarilo získať na boj proti chorobe len 26 percent z potrebných 9,5 milióna dolárov (v prepočte približne osem miliónov eur).
Odporúčame:
Pri požiari domu zomreli matka a jej päť detí
Krajina zaznamenáva približne 400 prípadov nakazenia morom ročne, čo je viac ako polovica zo všetkých prípadov na svete, informuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Väčšinou diagnostikujú bubonický mor, a to medzi obyvateľmi horských oblastí.
Peniaze na pomoc
Teraz sa však choroba po prvý raz začala šíriť najmä vo veľkých mestách Antananarivo a Toamasina, pričom ľudia trpia prevažne pľúcnym morom, ktorý sa prenáša kýchaním či kašľaním. V prípade včasnej diagnózy je možné chorobu vyliečiť antibiotikami. V niektorých prípadoch však nakazený môže zomrieť počas 24 hodín.
Podľa Dujarrica odborníci predpokladajú, že ak nezískajú čo najrýchlejšie potrebné financie na pomoc, každý mesiac pribudne tisíc nových prípadov moru.
Viac k témam: Madagaskar, mor
Zdroj: Webnoviny.sk - Mor si na Madagarskare vyžiadal niekoľko desiatok mŕtvych, financie na liečbu chýbajú © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Ženu odsúdili v prípade smrti deväťročného nevidiaceho chlapca s mozgovou obrnouNasledujúci článok
Pri požiari domu zomreli matka a jej päť detí
Telové kamery, nové autá aj výzbroj. Ministerstvo Šutaja eštoka investovalo do polície milióny eur
Zoroslav Kollár dáva vlastný možný prospech bokom. Pellegriniho vyzval na veto trestnej novely – FOTO
Slobodná národná galéria pokračuje v tradícii, v Bratislave možno vidieť Slobodný národný stromček