Streda, 1. február 2023
Mimoriadne správy

Miroslav Lajčák si od japonského cisára prevezme významné ocenenie za mimoriadny prínos

 Webnoviny   6. november 2022  48
Miroslav Lajčák si od japonského cisára prevezme významné ocenenie za mimoriadny prínos

6.11.2022 (Webnoviny.sk) - Štátne vyznamenanie Jeho cisárskeho veličenstva cisára Japonska, Veľkostuha Rádu vychádzajúceho slnka udelia bývalému veľvyslancovi SR v Japonsku a bývalému podpredsedovi vlády SR Miroslavovi Lajčákovi.

Slávnostné odovzdávanie štátneho vyznamenania sa uskutoční v stredu (9. novembra) v Cisárskom paláci v Tokiu. V tlačovej správe o tom informovala špecialistka pre záležitosti kultúry Veľvyslanectva Japonska na Slovensku Zuzana Ondrejková Želinská.

Upevňovanie dobrých vzťahov


Miroslav Lajčák v súčasnosti pôsobí ako osobitný zástupca Európskej únie (EÚ) pre dialóg medzi Belehradom (Srbsko) a Prištinou (Kosovo). Ondrejková Želinská uviedla, že Lajčákov prínos sa netýkal len politickej a ekonomickej oblasti, ale aj kultúrnych a vzdelávacích výmen.

„Ako minister zahraničných vecí a európskych záležitostí prispel k posilňovaniu vzťahov, priateľstva a dobrej vôle medzi Japonskom a Slovenskom," informuje Ondrejková Želinská.

Dodala, že jeho aktivity vyústili do množstva návštev vysokých predstaviteľov Japonska u nás, ako napríklad návšteva cárskych výsostí princa a princeznej Akišino alebo návštevy vtedajšieho premiéra Šinzóa Abeho.

Rád za mimoriadny prínos


„Lajčák sa zadosťučinil aj o posilňovanie ekonomických vzťahov medzi oboma krajinami a prispel k uzatvoreniu Dohody o sociálnom zabezpečení, ktorá výrazne zlepšila investičné prostriedky pre Japonsko i Slovensko," doplnila špecialistka pre kultúrne záležitosti.

Japonské štátne vyznamenanie Rád vychádzajúceho slnka založili v roku 1875. Ide o najstarší japonský národný rád udeľovaný japonskou vládou na základe vyhlášky Rady štátu.

Ako ďalej informuje Želinská, rád sa udeľuje osobnostiam za mimoriadny prínos na poli medzinárodných vzťahov, propagácie a podpory japonskej kultúry i v rôznych ďalších oblastiach, rozvoja prosperity alebo životného prostredia.

Viac k témam: Bilaterálne vzťahy, Ocenenie, Spolupráca
Zdroj: Webnoviny.sk - Miroslav Lajčák si od japonského cisára prevezme významné ocenenie za mimoriadny prínos © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.