Sobota, 15. jún 2024
Oblačno  19,4 °C
Mimoriadne správy

Ministerstvá SR majú záujem podpísať Dohody Artemis, ktorých cieľom je výskum vesmírnych telies vrátane Mesiaca

 Webnoviny  22. máj 2024  70  
Ministerstvá SR majú záujem podpísať Dohody Artemis, ktorých cieľom je výskum vesmírnych telies vrátane Mesiaca

22.5.2024 (SITA.sk) - Viaceré rezorty majú v úmysle podpísať Dohody Artemis. Ide o politickú iniciatívu Spojených štátov amerických (USA), ku ktorej sa dosiaľ pripojilo 39 štátov, spolu so Spojenými štátmi je ich štyridsať. Iniciatívny materiál s informáciou o zámere podpísať tieto dohody predložili ministerstvá školstva, zahraničných vecí a hospodárstva SR, na stredajšom rokovaní ho vláda vzala na vedomie.

Mierový prieskum Mesiaca


Autori tohto dokumentu, ktorými sú Ministerstvo zahraničných vecí Spojených štátov amerických a americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), považujú Dohody za súbor princípov a akýsi kódex zodpovedného mierového prieskumu Mesiaca, Marsu a ďalších vesmírnych telies v rámci nimi pripravovaného vesmírneho programu Artemis z roku 2019, ktorého cieľom je pristáť na Mesiaci do roku 2025 a do konca desaťročia vytvoriť udržateľnú prítomnosť na Mesiaci s potenciálom vesmírnej misie aj na Mars," približuje materiál Dohody Artemis.

Dopĺňa, že na predmetnom programe pod vedením NASA participujú aj vesmírne agentúry ďalších štátov EÚ, ale aj Kanady, Japonska, a spolu s nimi aj súkromné spoločnosti.

Programu Artemis sa tiež zúčastňuje, na základe platného zmluvného dokumentu, Európska vesmírna agentúra, ktorej pridruženým členom je aj Slovenská republika," píše sa ďalej v materiáli.

Prehĺbenie spolupráce s USA


Princípy Dohôd sa usilujú o reflexiu podmienok 21. storočia, prítomnosť komerčných aktérov vo vesmírnej oblasti a tiež technologický pokrok. Pre Slovensko ide o platformu na prehĺbenie spolupráce s USA aj ďalšími zapojenými štátmi v oblasti vesmírneho vývoja, výskumu a priemyslu.

Hlavnými prínosmi pristúpenia SR k dohodám by podľa predloženého materiálu mali byť „preukázanie záväzku krajiny voči medzinárodnému spoločenstvu v oblasti bezpečného, udržateľného a transparentného využívania a prieskumu vesmíru", taktiež pripojenie sa k spoločenstvu štátov, ktoré majú za cieľ bezpečný a udržateľný prieskum vesmíru, a napokon budovanie kontaktov s partnerskými štátmi na úrovni vesmírnych programov.

Dohody by mal podpísať minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) počas jeho pracovnej cesty v USA. Vláda ho na podpis dohôd splnomocnila.

Podpis dohôd zo strany Slovenskej republiky nemá vplyv na záväzky vyplývajúce pre Slovenskú republiku z medzinárodného práva a práva EÚ," dodáva materiál.

Viac k témam: lunárny program Artemis, Minister školstva výskumu vývoja a mládeže SR
Zdroj: SITA.sk - Ministerstvá SR majú záujem podpísať Dohody Artemis, ktorých cieľom je výskum vesmírnych telies vrátane Mesiaca © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.