Pondelok, 18. január 2021
Oblačno  -5,7 °C
Mimoriadne správy

Minister spravodlivosti USA oznámil nové obvinenia v prípade bombového útoku nad Lockerbie

 Webnoviny  21. december 2020  57
Minister spravodlivosti USA oznámil nové obvinenia v prípade bombového útoku nad Lockerbie

21.12.2020 (Webnoviny.sk) - Americký minister spravodlivosti William Barr v pondelok oznámil obvinenia proti údajnému výrobcovi bomby, ktorú použili pri bombovom útoku na lietadlo americkej spoločnosti Pan Am nad škótskym mestom Lockerbie v roku 1988.

Abú Agilu Masúda obvinili pre jeho účasť na útoku v deň 32. výročia tragédie, ktorá si vyžiadala 270 mŕtvych. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Výbuch bomby skrytej v rádiu


Predpokladá sa, že Masúd je v Líbyi a Spojené štáty podľa ich predstaviteľov rokujú s krajinou o jeho väzbe. Zároveň tiež komunikujú so škótskymi úradmi, ktoré by im mohli poskytnúť dôkazy. Očakáva sa, že žalobu podajú prokurátori vo Washingtone D.C.

Let Pan Am 103 smeroval z Londýna do New Yorku. Výbuch bomby skrytej v rádiu si vyžiadal životy všetkých ľudí na palube i 11 osôb na zemi, väčšina obetí boli Američania.

Prípad sprevádza Barra v úrade


Prípad sprevádza Barra v úrade. Keď bol ministrom spravodlivosti za prezidenta Georgea H.W. Busha oznámil obvinenia voči ďalším dvom Líbyjčanom. Al-Amín Chalífah Fhímah a Abd al-Básita al-Mighrahí boli obvinení z uloženia výbušnín do rádia a následne do kufra v lietadle.

Pre komplikácie s predvedením mužov v USA proces s nimi viedol škótsky súd, ktorý zasadol v neutrálnom Holandsku. Prvého menovaného zbavili obvinení, druhého odsúdili na 27 rokov väzenia. V roku 2009 ho pre diagnózu rakoviny predčasne prepustili, zomrel v roku 2012.

Viac k témam: bombový útok, lockerbie
Zdroj: Webnoviny.sk - Minister spravodlivosti USA oznámil nové obvinenia v prípade bombového útoku nad Lockerbie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.