Nedeľa, 27. september 2020
Zamračené  6,1 °C
Mimoriadne správy

Minister Gajdoš si pripomenul tragédiu, 19. január 2006 je čiernym dňom slovenskej histórie

 Webnoviny  19. január 2020  59
Minister Gajdoš si pripomenul tragédiu, 19. január 2006 je čiernym dňom slovenskej histórie

19.1.2020 (Webnoviny.sk) - Devätnásty január 2006 je čiernym dňom v histórii Slovenskej republiky. Uviedol to minister obrany Peter Gajdoš (SNS) pri príležitosti 14. výročia leteckého nešťastia pri severomaďarskej obci Hejce. Pri páde vojenského lietadla An-24 zahynulo 41 profesionálnych vojakov a jeden civilný zamestnanec Ministerstva obrany SR, ktorí sa vracali domov z misie KFOR v Kosove.

Ich pamiatku si v nedeľu uctil šéf rezortu obrany spolu s maďarským rezortným kolegom Tiborom Benkőm, náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Danielom Zmekom a s ďalšími predstaviteľmi slovenského rezortu obrany a ozbrojených síl oboch krajín. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

Vyjadrenie úcty hrdinom


„Slovensko si pamätá 19. január 2006 ako čierny deň svojej histórie. Štyridsaťdva rodín prišlo o svojich najbližších a my ostatní o skvelých kolegov a v neposlednom rade odborníkov vo svojich spôsobilostiach,“ uviedol minister Gajdoš.

„Ani po 14 rokoch sa na toto miesto nedá prísť zo zvyku či z povinnosti, ale iba z dôvodu úprimného záujmu vyjadriť úctu hrdinom, ktorí naplnili slová vojenskej prísahy,“ dodal. Pri tejto príležitosti zároveň poďakoval obyvateľom obce Hejce za spolupatričnosť a starostlivosť o pietne miesta.

Minister obrany Maďarska Tibor Benkő vyjadril sústrasť rodinám, ako aj priateľom zosnulých z radov ozbrojených síl.

„Všetky tie sviece a kahance, ktoré tu dnes horia, zachovávajú pamiatku na našich kolegov. Odišli do zahraničia pomáhať iným, aby mohli žiť v pokoji, mieri a bezpečí, za čo im patrí naša úcta,“ povedal. Zároveň poďakoval všetkým, ktorí sa pred 14 rokmi podieľali na záchranných prácach.

Symbolické dubové stĺpy


Ako uviedol náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko, udalosť z 19. januára 2006 je tragickou súčasťou novodobej histórie Ozbrojených síl SR.

„S vojakmi, ktorí prišli o život pri tejto nehode, som osobne spätý. Je podstatné, aby sme si túto tragédiu každý rok pripomínali, a tiež pamiatku ďalších našich vojakov, ktorí položili životy v prospech Slovenskej republiky za jej hranicami,” povedal.

Pamiatku 42 slovenských vojakov, ktorí zahynuli pri leteckej tragédii pri návrate z Kosova, pripomína na vrchu Borsó symbolických 42 pietnych dubových stĺpov, ako aj pamätník uprostred maďarskej obce Hejce.

Vojenský špeciál An-24 havaroval 19. januára 2006 po náraze do kopca Borsó pri severomaďarskej obci Hejce. Na palube lietadla bolo 43 ľudí vracajúcich sa z mierovej misie KFOR v srbskej provincii Kosovo. Nehodu prežil jediný vojak, v tom čase nadporučík Martin Farkaš.

Viac k témam: Pád lietadla AN-24
Zdroj: Webnoviny.sk - Minister Gajdoš si pripomenul tragédiu, 19. január 2006 je čiernym dňom slovenskej histórie © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.