Sobota, 30. september 2023
Mimoriadne správy

Mimoriadne rokovania s lídrami Kosova a Srbska nepriniesli prielom

 Webnoviny  23. jún 2023  75  
Mimoriadne rokovania s lídrami Kosova a Srbska nepriniesli prielom

23.6.2023 (SITA.sk) - Lídri Srbska a Kosova nedosiahli žiadny prielom počas štvrtkových mimoriadnych rokovaní, ktoré hostila Európska únia (EÚ) s cieľom zmierniť napätie na ich spoločnej hranici.

Otvorený konflikt


Podľa šéfa európskej diplomacie sa však v obave z návratu k otvorenému konfliktu zhodujú na potrebe predčasných volieb.

„Myslím, že obaja lídri si uvedomujú vážnosť situácie,“ skonštatoval Josep Borrell po hodinách samostatných rokovaní s kosovským premiérom Albinom Kurtim a srbským prezidentom Aleksandarom Vučićom.

Keďže dvojica sa odmietla osobne stretnúť, rokovali s Borrellom v Bruseli každý samostatne. Borrell pritom pripustil, že majú „rôzne interpretácie príčin a tiež faktov, dôsledkov a riešení“.

EÚ podľa Borrella opakovane vyzývala obe strany, aby pomohli znovu nastoliť pokoj a vrátili sa k rokovaniam.

Zlepšenie vzťahov


„Dosiaľ sme sledovali len opak,“ prečítal z písaného stanoviska. Poznamenal však, že pozitívne je, že „sme sa dohodli na potrebe nových volieb a podrobne sme diskutovali o spôsoboch a krokoch ako k nim dospieť“.

Ešte pred štyrmi mesiacmi sa pritom podľa Borrella zdalo, že situácia je sľubná. Po skončení rozhovorov s Vučićom a Kurtim oznámil, že Srbsko a Kosovo vyjadrili tichý súhlas s plánom podporovaným EÚ, ktorý mal ukončiť mesiace trvajúcu politickú krízu a pomôcť zlepšiť ich vzťahy v dlhodobejšom horizonte.

Táto „dohoda“ sa však takmer okamžite rozpadla, keďže obaja lídri zjavne porušili záväzky, ktoré Borrell naznačil.

Viac k témam: Kosovský premiér, napätie v Kosove, Politická kríza, Srbský prezident
Zdroj: SITA.sk - Mimoriadne rokovania s lídrami Kosova a Srbska nepriniesli prielom © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.