Piatok, 6. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Merkelovej vládu tvoria najmä ženy, sociálni demokrati uvažujú o nevstúpení do koalície
BERLÍN 25. februára (WebNoviny.sk) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová v nedeľu predstavila ministrov - presnejšie, najmä ministerky - svojej budúcej vlády, ktorí a ktoré v nej budú reprezentovať jej Kresťanskodemokratickú úniu Nemecka (CDU).
Snaha o oslovenie voličov
Najväčšou otázkou, ktorú riešili v posledných dňoch nemecké médiá bolo, či Merkelová nakoniec nominuje svojho vnútrostraníckeho kritika Jensa Spahna, ktorý by chcel viesť CDU viac napravo. Merkelová ho nakoniec nominovala, pridelila mu ministerstvo zdravotníctva.
Odporúčame:
Merkelová vyzýva krajiny k pomoci s prílevom migrantov, zdôrazňuje aj posilňovanie hraníc
Merkelovej ťah so Spahnom si analytici vysvetľujú buď ako jej snahu mať svojho kritika pod kontrolou tým, že si ho udrží vo svojej blízkosti, prípadne tiež ako snahu CDU osloviť voličov, ktorým sa strana pod Merkelovej vedením zdá príliš stredová.
Post ministerky obrany by si mala podľa Merkelovej nominácie udržať Ursula von der Leyen, ministerkou školstva sa má stať Anja Karliczek a ministerkou poľnohospodárstva Julia Klöckner. Ďalším nováčikom vo vláde bude Helge Braun, ktorého Merkelová nominovala na post šéfa kancelárie vlády.
Ostrý spor
Zloženie ministrov a tiež koaličnú zmluvu so Sociálnodemokratickou stranou Nemecka (SPD) bude musieť ešte schváliť pondelňajší kongres CDU.
Kresťansko-sociálna únia Bavorska (CSU), ktorá je druhou stranou dvojbloku CDU/CSU, už koaličnú zmluvu schválila, s napätím sa však čaká najmä na to, ako sa zachová SPD. Tá si dáva koaličnú zmluvu schváliť v hlasovaní medzi všetkými svojimi 463 723 členmi, pričom výsledok vnútrostraníckeho hlasovania sa očakáva až 4. marca.
Odporúčame:
Merkelová sa dohodla so Schulzom na koalícii, dohodu musia ešte schváliť sociálni demokrati
Medzi sociálnymi demokratmi pritom prebieha ostrý spor o to, či strana vôbec má vstúpiť do koalície. Proti členstvu strany vo vláde je najmä jej ľavicové krídlo a najaktívnejším odporcom je stranícka mládežnícka organizácia. Tá dokonca začala organizovať masový expresný nábor nových členov, ktorých pri vstupe do strany rovno nabádala, aby hlasovali proti jej budúcemu členstvu v koalícii s CDU/CSU.
Viac k témam: Angela Merkelová, CDU Kresťanskodemokratická únia Nemecka, CSU Kresťansko-sociálna únia Bavorska, Jens Spahn, koaličná zmluva, SPD Sociálnodemokratická strana Nemecka
Zdroj: Webnoviny.sk - Merkelovej vládu tvoria najmä ženy, sociálni demokrati uvažujú o nevstúpení do koalície © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Predchádzajúci článok
Donald Trump tvrdí, že „maximálny tlak“ na Pchjongjang musí pokračovať
Husqvarna predstavuje dve robotické kosačky s technológiou AI Vision
Poľsko a Slovensko budú spolupracovať v obrannom priemysle, rokovania hovoria o konkrétnych projektoch – VIDEO
Je slovenský kapitál v Dubaji v bezpečí? Investori prehodnocujú riziká po eskalácii v regióne