Sobota, 16. október 2021
Slnečno  8,5 °C
Mimoriadne správy

Merkelovej blok smeruje do opozície, trojstranné rozhovory o vytvorení nemeckej vlády napredujú

 Webnoviny   8. október 2021  44
Merkelovej blok smeruje do opozície, trojstranné rozhovory o vytvorení nemeckej vlády napredujú

8.10.2021 (Webnoviny.sk) - Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) pod vedením Olafa Scholza, ktorá zvíťazila v nedávnych parlamentných voľbách, oznámila spoločne s ďalšími dvomi menšími stranami, že na budúci týždeň zintenzívnia rozhovory o zostavení novej nemeckej vlády.

Wissing a Kellner sú spokojní


Armin Laschet, líder bloku odchádzajúcej kancelárky Angely Merkelovej, po volebnej prehre zároveň naznačil úmysel odstúpiť z postu predsedu Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU). Spomenutý 60-ročný Laschet už avizoval, že nebude pokračovať ako premiér Severného Porýnia-Vestfálska.

Generálny tajomník propodnikateľských Slobodných demokratov (FDP) Volker Wissing uviedol, že prvé kolo rozhovorov medzi jeho stranou, SPD a Zelenými dopadlo „veľmi dobre“. V podobnom duchu sa vyjadril aj jeho náprotivok zo strany Zelených Michael Kellner.

„Počas rozhovorov som nadobudol pocit, že spolu môžeme niečo vytvoriť,“ poznamenal predstaviteľ SPD Lars Klingbeil.

CDU/CSU po 16 rokoch v opozícii


Ani jeden z týchto troch však neposkytol bližšie podrobnosti o rokovaniach, ktoré by v prípade úspechu po 16 rokoch odsunuli Merkelovej blok CDU/CSU do opozície.

Kresťanskodemokratická únia Nemecka (CDU) a jej sesterská strana, Kresťansko-sociálna únia (CSU) pôsobiaca v Bavorsku, dosiahli v parlamentných voľbách z 26. septembra najhorší výsledok vo svojej histórii. Laschet, ktorý bol kandidátom tohto bloku na kancelára, uviedol, že v najbližších týždňoch navrhne zvolanie straníckej konferencie a tá určí nové vedenie.

Nepovedal, či má v pláne kandidovať na pozíciu predsedu CDU, ale hovoril o potrebe „nových osobností, aby mohli začať odznova“.

Viac k témam: Parlamentné voľby v Nemecku
Zdroj: Webnoviny.sk - Merkelovej blok smeruje do opozície, trojstranné rozhovory o vytvorení nemeckej vlády napredujú © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.