Streda, 28. júl 2021
Prevažne slnečno  25,8 °C
Mimoriadne správy

Merkelová v predvečer 30. výročia zjednotenia Nemecka porovnáva pandémiu so životom v komunistickej NDR

 Webnoviny   2. október 2020  146
Merkelová v predvečer 30. výročia zjednotenia Nemecka porovnáva pandémiu so životom v komunistickej NDR

2.10.2020 (Webnoviny.sk) - Nemecká kancelárka Angela Merkelová v piatok vyhlásila, že drastické obmedzenia pohybu obyvateľstva zo začiatku tohto kalendárneho roka v dôsledku pandémie koronavírusu v nej vyvolali spomienky na život vo východnom Nemecku.


Viac o téme: Koronavírus


V predvečer 30. výročia zjednotenia komunistickej Nemeckej demokratickej republiky (NDR) s kapitalistickou Nemeckou spolkovou republikou (NSR) povedala, že si bola vedomá obetí, ktoré od Nemcov požadovala, keď krajina v marci pristúpila k tzv. lockdownu.

Vážne obmedzenia


"Keď som ľuďom musela povedať, že po ulici môžu ísť vedľa seba iba osoby z jednej domácnosti alebo sa môžu prechádzať iba vo dvojici, že sa nemôžu konať žiadne udalosti a deti nemôžu navštevovať svojich rodičov v domovoch pre seniorov, boli to vážne obmedzenia," poznamenala.

Dcéra farára, ktorá vyrastala za železnou oponou v NDR podotkla, že si v začiatkoch pandémie mnohokrát spomenula na svoje detstvo a mladosť. "Moje prostredie ma formovalo," doplnila a pripomenula "túžbu po slobode počas života v NDR".

Úžasná skúsenosť


Ešte ako mladá žena odmietla ponuku informovať tamojšiu tajnú políciu Stasi a skonštatovala, že skúsenosti získané v bývalom východnom Nemecku ju pripravili aj na ťažké časy. "Naučili sme sa improvizovať a vždy sme si dokázali poradiť aj napriek mnohým nedostatkom. Aj toto sú dnes užitočné schopnosti," dodala 66-ročná politička.

Pád Berlínskeho múru, ku ktorému došlo 9. novembra 1989, pripravil pôdu pre formálne zjednotenie Nemecka. To spečatili 3. októbra 1990.

"Až do pádu múru som si nikdy nemyslela, že k zjednoteniu Nemecka dôjde za môjho života. Keď sa to stalo skutočnosťou, bola to úžasná skúsenosť, ktorá ma naučila, že zmena môže byť dobrá a zmena k lepšiemu je možná," skonštatovala Merkelová, ktorá na budúci rok ukončí pôsobenie v súčasnej funkcii kancelárky. Tú zastáva od roku 2005.

Viac k témam: Berlínsky múr, bezpečnostné opatrenia, Koronavírus, Koronavírus COVID-19 v Nemecku, lockdown
Zdroj: Webnoviny.sk - Merkelová v predvečer 30. výročia zjednotenia Nemecka porovnáva pandémiu so životom v komunistickej NDR © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.