Štvrtok, 15. apríl 2021
Zamračené  -1,4 °C
Mimoriadne správy

Medzinárodné bezpečnostné prostredie sa zhoršuje, Korčok sa obáva aj porušovania Iránskej jadrovej dohody

 Webnoviny  23. február 2021  66
Medzinárodné bezpečnostné prostredie sa zhoršuje, Korčok sa obáva aj porušovania Iránskej jadrovej dohody

23.2.2021 (Webnoviny.sk) - Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) poukázal na zhoršujúce sa medzinárodné bezpečnostné prostredie, ktoré je sprevádzané vysokou mierou nepredvídateľnosti. Urobil tak počas svojho utorkového vystúpenia na Konferencii o odzbrojení, ktorá sa konala vo švajčiarskej Ženeve. Informoval o tom Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

Minister Korčok zároveň ocenil dohodu USA a Ruskej federácie o predĺžení Zmluvy o znížení počtu strategických jadrových zbraní New Start, ktorá by mohla nastoliť pozitívny tón pre prácu tak Konferencie o odzbrojení, ako aj hodnotiacej konferencie Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT), ktorá je naplánovaná na august tohto roku.

Vyjadril však obavy z porušovania Iránskej jadrovej dohody a vyzval na prijatie konkrétnych a dôveryhodných krokov k budovaniu dôvery a denuklearizácii Kórejského polostrova. „Pokiaľ ide o architektúru kontroly zbrojenia a odzbrojenia, potrebujeme potvrdiť ústrednú úlohu Zmluvy o nešírení jadrových zbraní ako kľúčového nástroja pre odzbrojenie a režim nešírenia jadrových zbraní, a zároveň posilniť implementáciu všetkých záväzkov vyplývajúcich z tejto zmluvy”, priblížil Korčok.

V agende odzbrojenia vyzdvihol Korčok osobitnú úlohu Konferencie o odzbrojení. Vo svojom prejave zdôraznil naliehavú potrebu pokroku pri substantívnych diskusiách k jednotlivým bodom agendy. Konferencia o odzbrojení má mandát výhradného multilaterálneho rokovacieho fóra pre otázky odzbrojenia. V súčasnosti má 65 členov. Slovensko je jej členom od roku 1996.

Viac k témam: bezpečnostné riziko, medzinárodné vzťahy
Zdroj: Webnoviny.sk - Medzinárodné bezpečnostné prostredie sa zhoršuje, Korčok sa obáva aj porušovania Iránskej jadrovej dohody © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.