Sobota, 10. december 2022
Polojasno  1,5 °C
Mimoriadne správy

Medzi francúzskymi kňazmi sa vystriedali tisíce pedofilov, mnohých je možné ešte súdiť

 Webnoviny   3. október 2021  181
Medzi francúzskymi kňazmi sa vystriedali tisíce pedofilov, mnohých je možné ešte súdiť

3.10.2021 (Webnoviny.sk) - Od roku 1950 pôsobili vo francúzskej katolíckej cirkvi tisícky pedofilov. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na šéfa výboru, ktorý vyšetruje sexuálne zneužívanie zo strany príslušníkov cirkvi.

Jean-Marc Sauvé pre francúzske médiá uviedol, že výbor našiel dôkazy o zneužívaní zo strany 2 900 až 3 200 ľudí. Tento „minimálny odhad“ vychádza z celkového počtu 115-tisíc kňazov a ďalších duchovných.

K vyšetrovaniu viedli škandály zo zahraničia


Sauvé sa pre denník Le Monde tiež vyjadril, že v 22 prípadoch predložili dôkazy prokurátorom, pretože ich ešte možno trestne stíhať. O ďalších prípadoch ľudí, ktorí sú ešte nažive, výbor informoval biskupov a ďalších vysokopostavených cirkevných predstaviteľov.

Nezávislé vyšetrovanie nariadila francúzska katolícka cirkev v roku 2018 po mnohých škandáloch v zahraničí.

Kontaktovali obete


Členmi výboru sú lekári, historici, sociológovia a teológovia, ktorých vyšetrovanie sa zakladalo na cirkevných, súdnych a policajných archívoch a rozhovoroch s obeťami. Vyšetrovatelia kontaktovali viac ako 6 500 obetí a svedkov. Výbor v utorok zverejní finálnu správu z vyšetrovania, ktorá je 2 500 strán dlhá.

Pápež František tento rok zmenil zákon katolíckej cirkvi, ktorý explicitne kriminalizuje sexuálne zneužívanie. Podľa nových pravidiel kánonického práva sú trestnými činmi okrem sexuálneho zneužívania aj napríklad vlastníctvo detskej pornografie či krytie zneužívania.

Viac k témam: Pedofil, Sexuálne zneužívanie, Sexuálny škandál kňazov
Zdroj: Webnoviny.sk - Medzi francúzskymi kňazmi sa vystriedali tisíce pedofilov, mnohých je možné ešte súdiť © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.