Pondelok, 20. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Mayová chce dotlačiť poslancov k schváleniu jej dohody, inak vraj nikdy k brexitu nedôjde
Webnoviny 8. marec 2019 643
LONDÝN 8. marca (WebNoviny.sk) - Britská premiérka Theresa Mayová v piatok apelovala na tých britských poslancov, ktorí sú za vystúpenie krajiny z Európskej únie, aby podporili dohodu medzi jej vládou a úniou o brexite. V opačnom prípade podľa nej krajina z EÚ možno nikdy nevystúpi.
Rovnakú dohodu už raz odmietli
O dohode s EÚ bude dolná komora britského parlamentu hlasovať v utorok. Ide pritom o úplne rovnakú dohodu, akú poslanci už raz odmietli, a to veľmi výrazným rozdielom hlasov.
Mayová sa preto v piatok snažila na poslednú chvíľu opätovne apelovať aj na európskych predstaviteľov, od ktorých požaduje, aby dohodu s Londýnom o brexite ešte raz otvorili a pokúsili sa ju v niektorých bodoch vyrokovať odznova.
Európski predstavitelia však dali Mayovej už veľakrát najavo, že opätovne otvárať 585-stranovú dohodu je nereálne. Navyše Mayová stále nepovedala, čo a ako by si konkrétne priala v dohode zmeniť.
Odchod bez dohody
"Rozhodnutia, ktoré v najbližších dňoch urobí Európska únia, budú mať veľký dopad na výsledok hlasovania britských poslancov o brexite," povedala v piatok Mayová. "Je v záujme Európy, aby sme neodchádzali bez dohody," dodala britská premiérka.
Na britských poslancov, ktorí sú zástancami brexitu, zas zatlačila s tým, že ak v utorok za brexit - v podobe, v akej je vyrokovaný s EÚ - nezahlasujú, možno to bude znamenať, že žiadny brexit nikdy nebude.
Požadujú opätovné referendum
V skutočnosti je to tak, že ak poslanci dohodu s EÚ o brexite v utorok opätovne odmietnu, bude nasledovať hlasovanie o prípadnom odložení brexitu na neskôr.
Toto riešenie sa však Mayovej nepáči, pretože by podľa jej slov "mohlo viesť k ďalším mesiacom a rokom sporov" okolo vystúpenia krajiny z EÚ. "Ak sa vydáme touto cestou, možno nakoniec z EÚ nikdy nevystúpime," pohrozila premiérka stúpencom brexitu.
Podľa prieskumov verejnej mienky je pritom výrazná väčšina občanov Veľkej Británie už dlhé mesiace proti odchodu krajiny z únie a mnohí politici preto požadujú opätovné referendum o brexite. To však Mayová striktne odmieta, pretože podľa nej je hlúpe pýtať sa občanov ešte raz na to isté, na čo už raz odpovedali.
Viac k témam: Brexit, Európska únia, hlasovanie
Zdroj: Webnoviny.sk - Mayová chce dotlačiť poslancov k schváleniu jej dohody, inak vraj nikdy k brexitu nedôjde © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Občianske združenie Mladá Šaca odovzdalo na košickom magistráte petíciu občanov mestskej časti – VIDEO
Zamestnankyne úradu práce v Pezinku zneužili systém pomoci počas pandémie, vznikla škoda viac ako pol milióna eur
Piešťany chystajú na otvorenie letnej kúpeľnej sezóny bohatý program, Kolonádový most je však stále zatvorený – FOTO