Pondelok, 24. január 2022
Slnečno  -4,1 °C
Mimoriadne správy

Maďarský ústavný súd neprijal podnet ministerky spravodlivosti napadajúci nadradenosť legislatívy EÚ

 Webnoviny  10. december 2021  48
Maďarský ústavný súd neprijal podnet ministerky spravodlivosti napadajúci nadradenosť legislatívy EÚ

10.12.2021 (Webnoviny.sk) - Maďarský ústavný súd v piatok neprijal na rozhodovanie podnet, ktorý napadol nadradenosť legislatívy Európskej únie (EÚ) v prípade, ktorého súčasťou je zaobchádzanie krajiny s utečencami a uchádzačmi o azyl.

Ústavný súd k tomuto záveru dospel po tom, ako maďarská ministerka spravodlivosti Judit Vargová vlani v decembri napadla rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie (CJEU), podľa ktorého Maďarsko nerešpektovalo právo EÚ, keď migrantom, ktorí nelegálne vstúpili na územie krajiny zo Srbska, neumožnilo požiadať o azyl a zadržalo ich v „tranzitných zónach“ pri svojich južných hraniciach.

Maďarská ministerka spravodlivosti požiadala ústavný súd, aby rozhodol, že výrok CJEU žiadajúci, aby sa migrantom dala príležitosť požiadať o azyl, nie je v súlade s maďarskou ústavou. Maďarský ústavný súd však vo svojom piatkovom rozhodnutí zdôraznil, že výklad maďarskej ústavy „nemôže smerovať k preskúmaniu výroku CJEU“.

Maďarská vláda pod vedením premiéra Viktora Orbána je v otázke imigrácie často v konflikte s Európskou úniou. Orbán vykresľuje imigráciu ako civilizačnú hrozbu Európe a vedie kampaň, v ktorej sa označuje za obrancu národných záujmov voči neférovému diktátu zo strany Bruselu.

Viac k témam: Migranti, Ústavný súd
Zdroj: Webnoviny.sk - Maďarský ústavný súd neprijal podnet ministerky spravodlivosti napadajúci nadradenosť legislatívy EÚ © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.