Streda, 19. jún 2024
Slnečno  28 °C
Mimoriadne správy

Maďarský premiér Orbán ostro skritizoval Úniu a Západ, ľudí vyzval k pomoci na „okupáciu Bruselu“ (video)

 Webnoviny  15. marec 2024  173  
Maďarský premiér Orbán ostro skritizoval Úniu a Západ, ľudí vyzval k pomoci na „okupáciu Bruselu“ (video)

15.3.2024 (SITA.sk) - Maďarský premiér Viktor Orbán predviedol ďalší plamenný prejav proti Európskej únii (EÚ), keď pri príležitosti štátneho sviatku vyzval ľudí, aby mu pomohli v nadchádzajúcich európskych voľbách „okupovať Brusel“.

Vypuknutie protihabsburskej revolúcie


Orbán vystúpil pred Maďarským národným múzeom v Budapešti na deň štátneho sviatku vypuknutia protihabsburskej revolúcie v rokoch 1848. Podobne ako v predošlých prípadoch prirovnal Úniu k imperiálnym mocnostiam, ktoré krajine dominovali v minulosti.

„Brusel nie je prvým impériom, ktoré upriamilo svoj zrak na Maďarsko. Národy Európy sa obávajú, že im Brusel vezme slobodu. Ak chceme zachovať slobodu a suverenitu Maďarska, nemáme inú možnosť: musíme okupovať Brusel,“ vyhlásil. Maďarský premiér tiež obvinil „západný svet“ z toho, že je zdrojom vykorenenosti a deštrukcie.

Proti imigrácii a právam LGBTQ+


„Začínajú vojny, ničia svety, prekresľujú hranice krajín a pasú sa na všetkom ako kobylky. My Maďari žijeme inak a chceme žiť inak,“ povedal davu, v ktorom mnohých pre túto príležitosť priviezli do Budapešti autobusy.

Prejav nacionalistického predsedu vlády tiež zahŕňal opozíciu proti imigrácii a právam LGBTQ+ ľudí, ako aj záväzky k národnej hrdosti a suverenite. Orbán hovoril aj o jeho americkom spojencovi exprezidentovi Donaldovi Trumpovi, ktorého podpora voličov podľa neho predstavuje „rebéliu“ a naznačuje politický posun ku konzervativizmu vo voľbách v USA aj v Európe.

 Voľby do Európskeho parlamentu sa uskutočnia v júni a očakáva sa, že ukážu nárast krajne pravicových strán na celom kontinente, ktoré zdieľajú mnohé z Orbánových kľúčových pozícií.

Viac k témam: bývalý americký prezident, LGBTQI+, Maďarský premiér, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2024
Zdroj: SITA.sk - Maďarský premiér Orbán ostro skritizoval Úniu a Západ, ľudí vyzval k pomoci na „okupáciu Bruselu“ (video) © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.