Streda, 21. január 2026
Mimoriadne správy
- Čína zaznamenala rekordne nízku pôrodnosť, demografická kríza sa prehlbuje
- Premiér Fico sa stretol s americkým prezidentom, témou bola Ukrajina aj kríza v EÚ – VIDEO, FOTO
- Civilné obete na Ukrajine prudko vzrástli, OSN označila rok 2025 za jeden z najhorších od začiatku vojny
- Vláda Grónska neakceptuje prevzatie ostrova Spojenými štátmi za žiadnych okolností, odkázala Trumpovi
- Trump vyzval Kubu na dohodu, kým nebude neskoro. Rubio by vraj mohol byť prezidentom
Maďarsko nebude prijímať utečencov z Afganistanu, nechce platiť za geopolitickú chybu USA
16.8.2021 (Webnoviny.sk) - Maďarsko nebude prijímať utečencov, ktorí sa snažia opustiť Afganistan po tom, čo krajinu ovládlo hnutie Taliban. Vyhlásil to v pondelok Levente Magyar, štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí.
Ukončenie vojenskej prítomnosti USA v Afganistane označil za „chybné geopolitické rozhodnutie“, za ktoré Maďarsko nebude platiť prijímaním utečencov „bez akýchkoľvek obmedzení“.
Vláda tvrdo odmieta imigráciu
Maďarská pravicová vláda tvrdo odmieta imigráciu a v roku 2015 v reakcii na prílev utečencov z Blízkeho východu a Afriky nechala na svojej južnej hranici postaviť plot.
Táto bariéra by mala slúžiť aj na odradenie prípadného náporu utečencov z Afganistanu, uviedol ďalej Magyar.
Spolupracovníkom chcú pomôcť
Vláda však podľa neho skúma možnosti pomoci tým Afgancom, ktorí pracovali ako tlmočníci alebo na iných postoch pre maďarské jednotky nasadené v krajine.
V nedeľu zverejnilo vyše 60 krajín spoločné vyhlásenie s výzvou, aby možnosť opustiť Afganistan dostali všetci obyvatelia, ktorí si to prajú. Z 27 členských štátov EÚ sa k vyhláseniu nepripojili iba Maďarsko a Bulharsko.
Viac k témam: Afganistan, Taliban, utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk - Maďarsko nebude prijímať utečencov z Afganistanu, nechce platiť za geopolitickú chybu USA © SITA Všetky práva vyhradené.
Populárne články
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Cesta umelca je kniha, ktorá prebúdza tvorivosť aj tam, kde by ste ju nečakali
Zákazníci Tesca rozhodnú, ako sa rozdelia granty vo výške 223 300 EUR na projekty pre mladých
Mladý vodič zišiel v Boleráze z cesty, doplatila na to socha svätého Rochusa – FOTO