Pondelok, 22. júl 2024
Jasno  18 °C
Mimoriadne správy

Maďari sú pobúrení vyjadreniami Bidena o Orbánovi, americký veľvyslanec bol na „koberčeku“

 Webnoviny  12. marec 2024  163  
Maďari sú pobúrení vyjadreniami Bidena o Orbánovi, americký veľvyslanec bol na „koberčeku“

12.3.2024 (SITA.sk) - Maďarsko si predvolalo amerického veľvyslanca pre vyjadrenia prezidenta Spojených štátov Joea Bidena, ktorý povedal, že maďarský premiér Viktor Orbán vyhľadáva diktatúru. Referuje o tom web The Guardian.

Orbán sa stretol s Trumpom


Orbán sa minulý týždeň stretol na Floride s americkým exprezidentom Donaldom Trumpom, ktorý bude s najväčšou pravdepodobnosťou súperom Bidena v tohtoročných prezidentských voľbách.

Počas mítingu vo Philadelphii sa Biden zmienil o stretnutí Trumpa s Orbánom. „Viete, s kým sa dnes stretáva v Mar-a-Lago? Orbán z Maďarska, ktorý otvorene vyhlásil, že si nemyslí, že demokracia funguje, ale vyhľadáva diktatúru.

Szijjártó označil Bidenove slová za klamstvá


Ľudskoprávne skupiny a viaceré európske krajiny opakovane vyjadrili obavy, že Orbán a jeho strana Fidesz podkopali demokraciu a právny štát v Maďarsku. Orbán pred desiatimi rokmi vyhlásil, že chce vybudovať „neliberálny“ štát.

Bidenove vyjadrenia sa stretli s pobúrením maďarských predstaviteľov. Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó označil slová amerického prezidenta za „klamstvá“.

Nie sme povinní akceptovať takéto klamstvá od nikoho, aj keď je to americký prezident.

Viac k témam: Americký prezident, bývalý americký prezident, Maďarský minister zahraničných vecí, Maďarský premiér, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk - Maďari sú pobúrení vyjadreniami Bidena o Orbánovi, americký veľvyslanec bol na „koberčeku“ © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.