Nedeľa, 10. december 2023
Mimoriadne správy

Macron urobil niekoľko zmien vo vláde, vymenoval viacerých nových ministrov

 Webnoviny   4. júl 2022  117  
Macron urobil niekoľko zmien vo vláde, vymenoval viacerých nových ministrov

4.7.2022 (Webnoviny.sk) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok urobil zmeny vo svojom vládnom kabinete. Snaží sa tak prispôsobiť sa novej politickej realite po parlamentných voľbách, v ktorých jeho centristická aliancia nezískala väčšinu v Národnom zhromaždení.

Traja ministri si neobhájili kreslá


Zmena, ktorá sa odohrala šesť týždňov po tom, ako Macron menoval novú predsedníčku vlády Elisabeth Borne, je čiastočne výsledkom pravidiel, ktoré Macron a francúzski prezidenti pred ním stanovili pred parlamentným hlasovaním, a teda, že vo vládnych postoch zostanú len ministri, ktorí si udržia svoje kreslá.

Trom z 15 ministrov sa nepodarilo obhájiť ich kreslá.

Preto sa novým ministrom životného prostredia stal Christophe Béchu, ministrom zdravotníctva Francois Braun a Hervé Berville bude novým štátnym tajomníkom pre záležitosti mora.

Zmena jedného ministra kvôli vyšetrovaniu


Okrem toho Jean-Christophe Combe nahradí na poste ministra politiky pre zdravotne postihnutých Damiena Abada, ktorý čelí vyšetrovaniu pre znásilnenie a sexuálne zneužívanie.

Nový kabinet by sa mal podľa očakávaní po prvý raz zísť ešte v pondelok.

Viac k témam: Francúzsky prezident, Národné zhromaždenie, Parlamentné voľby
Zdroj: Webnoviny.sk - Macron urobil niekoľko zmien vo vláde, vymenoval viacerých nových ministrov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.