Sobota, 10. december 2022
Polojasno  1,5 °C
Mimoriadne správy

Macron urobil niekoľko zmien vo vláde, vymenoval viacerých nových ministrov

 Webnoviny   4. júl 2022  60
Macron urobil niekoľko zmien vo vláde, vymenoval viacerých nových ministrov

4.7.2022 (Webnoviny.sk) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok urobil zmeny vo svojom vládnom kabinete. Snaží sa tak prispôsobiť sa novej politickej realite po parlamentných voľbách, v ktorých jeho centristická aliancia nezískala väčšinu v Národnom zhromaždení.

Traja ministri si neobhájili kreslá


Zmena, ktorá sa odohrala šesť týždňov po tom, ako Macron menoval novú predsedníčku vlády Elisabeth Borne, je čiastočne výsledkom pravidiel, ktoré Macron a francúzski prezidenti pred ním stanovili pred parlamentným hlasovaním, a teda, že vo vládnych postoch zostanú len ministri, ktorí si udržia svoje kreslá.

Trom z 15 ministrov sa nepodarilo obhájiť ich kreslá.

Preto sa novým ministrom životného prostredia stal Christophe Béchu, ministrom zdravotníctva Francois Braun a Hervé Berville bude novým štátnym tajomníkom pre záležitosti mora.

Zmena jedného ministra kvôli vyšetrovaniu


Okrem toho Jean-Christophe Combe nahradí na poste ministra politiky pre zdravotne postihnutých Damiena Abada, ktorý čelí vyšetrovaniu pre znásilnenie a sexuálne zneužívanie.

Nový kabinet by sa mal podľa očakávaní po prvý raz zísť ešte v pondelok.

Viac k témam: Francúzsky prezident, Národné zhromaždenie, Parlamentné voľby
Zdroj: Webnoviny.sk - Macron urobil niekoľko zmien vo vláde, vymenoval viacerých nových ministrov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.