Piatok, 6. marec 2026
Mimoriadne správy
- Vývoj situácie v Iráne má rôzne scenáre, politológ hovorí o bezpečnostných aj ekonomických rizikách pre Európu
- Irán 48 hodín po útoku. Režim na kolenách, ale svet je bližšie k vojne než k mieru? – FOTO
- Námestník iránskeho ministra zahraničných vecí čelí žalobe pre účasť na zločinoch proti ľudskosti
- Prezident Pellegrini rokoval v Indii s premiérom Módím, Slovensko chce s krajinou posilniť spoluprácu – VIDEO, FOTO
- Blanár zastupoval Fica na prvom zasadnutí Trumpovej Rady mieru, Slovensko bolo v úlohe pozorovateľa – FOTO
Macron počas návštevy Kazachstanu pochválil prezidenta Tokajeva za to, že odmietol byť „vazalom akejkoľvek moci“
1.11.2023 (SITA.sk) - Francúzsky prezident Emmanuel Macron pricestoval v stredu do Kazachstanu v rámci prvej časti svojej cesty po krajinách Strednej Ázie, kde sa stretol s prezidentom Kasymom-Žomartom Tokajevom a pochválil ho za to, že odmietol byť „vazalom akejkoľvek moci“. Referuje o tom web Ukrajinská pravda.
Pochvala od Francúzska
„Francúzsko oceňuje cestu, ktorou sa uberáte so svojou krajinou, odmietajúc byť vazalom akejkoľvek moci a snažíte sa vybudovať početné a vyvážené vzťahy s rôznymi krajinami,“ poznamenal Macron. Svoju návštevu nazval „historickou“ a uviedol, že obe krajiny podpísali viaceré obchodné dohody vrátane partnerstva v oblasti vzácnych zemín a vzácnych kovov.
„V žiadnom prípade nepodceňujem geopolitické ťažkosti a tlak, ktorý na vás niektorí môžu vyvíjať,“ dodal Macron. Rusko už vyjadrilo znepokojenie nad nárastom západnej diplomatickej aktivity v bývalých sovietskych krajinách Strednej Ázie.
Slobodné rozvíjanie vzťahov
Zatiaľ čo hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v stredu povedal, že Kazachstan ako suverénny štát môže slobodne rozvíjať vzťahy s akýmikoľvek krajinami, minister zahraničných vecí Sergej Lavrov už skôr vyhlásil, že Západ sa snaží odtiahnuť od Ruska jeho „susedov, priateľov a spojencov“.
Kazachstan, ako aj Uzbekistan, ktorý Macron najbližšie navštívi, odmietli uznať ruskú anexiu ukrajinských území a zaviazali sa dodržiavať západné sankcie voči Moskve, pričom Rusko aj západné krajiny označili za svojich strategických partnerov.
Viac k témam: Francúzsky prezident, Prezident Kazachstanu, ruský minister zahraničia, sankcie voči Rusku
Zdroj: SITA.sk - Macron počas návštevy Kazachstanu pochválil prezidenta Tokajeva za to, že odmietol byť „vazalom akejkoľvek moci“ © SITA Všetky práva vyhradené.
Hodnotenie článku
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Poľsko a Slovensko budú spolupracovať v obrannom priemysle, rokovania hovoria o konkrétnych projektoch – VIDEO
Situácia na Blízkom východe ukazuje, aké dôležité je mať cestovné poistenie aj na skutočne mimoriadne udalosti
Je slovenský kapitál v Dubaji v bezpečí? Investori prehodnocujú riziká po eskalácii v regióne