Utorok, 25. jún 2024
Slnečno  23,3 °C
Mimoriadne správy

MAAE znepokojujú možné izraelské útoky na jadrové zariadenia Iránu, tvrdí Mariano Grossi

 Webnoviny  16. apríl 2024  163  
MAAE znepokojujú možné izraelské útoky na jadrové zariadenia Iránu, tvrdí Mariano Grossi

16.4.2024 (SITA.sk) - Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) vyjadril obavy z možných izraelských úderov na iránske jadrové zariadenia.

Rafael Mariano Grossi po víkendovom iránskom útoku na Izrael povedal, že Teherán v nedeľu zatvoril svoje jadrové zariadenia z bezpečnostných dôvodov a hoci ich o deň neskôr otvoril, inšpektori z MAAE tam zatiaľ nešli, „kým neuvidia, že situácia je úplne pokojná“.

Znepokojujúce možné útoky Izraela


Grossi prízvukoval, že s činnosťou začnú v utorok a rozhodnutie nemá vplyv na ich kontrolnú aktivitu. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

Grossi povedal, že možné útoky Izraela na iránske zariadenia sú vždy niečo, čo agentúru znepokojuje.

Zároveň vyzval na „mimoriadnu zdržanlivosť“.

Izrael bude reagovať na iránsky útok


Veliteľ izraelskej armády v pondelok povedal, že Izrael bude reagovať na víkendový iránsky dronový a raketový útok. Ten Teherán vykonal v odvete za údajný izraelský útok na iránsky konzulát v sýrskom Damasku, pri ktorom zomreli vojenskí predstavitelia.

MAAE pravidelne vykonáva inšpekcie v iránskych hlavných jadrových zariadeniach. Irán tvrdí, že vedie mierový jadrový program. Západné krajiny však tvrdia, že sa usiluje o vývoj jadrových zbraní.

Viac k témam: iránsky útok, Izrael, Izraelská armáda, Teherán
Zdroj: SITA.sk - MAAE znepokojujú možné izraelské útoky na jadrové zariadenia Iránu, tvrdí Mariano Grossi © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.