Streda, 20. október 2021
Zamračené  13,2 °C
Mimoriadne správy

Lukašenkov režim podľa štátneho tajomníka Klusa naďalej utláča opozíciu, reagoval na uväznenie dvoch Bielorusov

 Webnoviny   7. september 2021  52
Lukašenkov režim podľa štátneho tajomníka Klusa naďalej utláča opozíciu, reagoval na uväznenie dvoch Bielorusov

7.9.2021 (Webnoviny.sk) - Režim bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka pokračuje v útlaku opozičných predstaviteľov aj občianskej spoločnosti. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS).

Reagoval tak na to, že v pondelok 6. septembra bola na dlhoročné väzenie odsúdená popredná predstaviteľka bieloruskej opozície Maryja Kalesnikavová a jej právnik Maxim Znakov.

Politické znásilňovanie justície


Klus tvrdí, že ide o ďalšiu smutnú ukážku politického znásilňovania justície v neslobodnej krajine a pokračovania represií prezidenta Lukašenka.

„Je to ďalší dôkaz o tom, že režim v Minsku pokračuje v očividnom porušovaní ľudských práv a bezohľadnom zastrašovaní predstaviteľov opozície a občianskej spoločnosti,“ napísal štátny tajomník.

Tajomník vyzval na okamžité prepustenie politických väzňov, ktorí vyzývali na demokraciu a slobodu v Bielorusku. Dodal, že Európska únia (EÚ) je aj naďalej pripravená podporovať tamojšiu občiansku spoločnosť.

Kríza na hraniciach


Klus upozornil aj na bezohľadnosť Lukašenkovej politiky, ktorá využíva aj utečencov a spôsobuje tak krízu na hraniciach s Litvou, Lotyšskom a Poľskom.

„Je evidentné, že režim v Minsku v rámci odvety za sankcie zo strany EÚ cielene vyvoláva nestabilitu na hraniciach Únie a podporuje či doslova organizuje nelegálnu migráciu," dodal.

Viac k témam: politickí väzni, utečenci, väzenie
Zdroj: Webnoviny.sk - Lukašenkov režim podľa štátneho tajomníka Klusa naďalej utláča opozíciu, reagoval na uväznenie dvoch Bielorusov © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.