Štvrtok, 28. október 2021
Slnečno  3,8 °C
Mimoriadne správy

Lukáš Kúdela sa stal prvým slovenským pilotom, ktorý riadil americkú stíhačku F-16

 Webnoviny  29. apríl 2021  82
Lukáš Kúdela sa stal prvým slovenským pilotom, ktorý riadil americkú stíhačku F-16

29.4.2021 (Webnoviny.sk) - Prvým slovenským pilotom, ktorý riadil stíhacie lietadlo F-16, je nadporučík Lukáš Kúdela. V pilotovaní sa postupne vystriedali všetci štyria piloti Vzdušných síl Ozbrojených síl SR (OS SR), ktorí aktuálne trénujú na základni v americkej Arizone. Slovenskí piloti lietali pod dohľadom inštruktora. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Martina Kovaľ Kakaščíková.

„Stíhacie lietadlo F-16 sa pilotovalo jednoduchšie ako cvičné prúdové lietadlo T-38. Aj výkonnostne je to oproti lietadlám, na ktorých sme lietali doposiaľ, veľký rozdiel. Určite môžem za nás všetkých povedať, že po tomto premiérovom lete sme pristáli vytešení, že aj v rámci pomerne náročného výcviku sme sa predsa len dostali do kokpitu F-16 a vzali ju do vzduchu,“ popísal dojmy z prvého letu Kúdela.

V Spojených štátoch amerických (USA) sa pripravujú aj ďalší traja piloti vzdušných síl OS SR, ďalší ôsmi sa v súčasnosti pripravujú na Leteckej základni Sliač.

V rámci prípravy aktuálne prechádzajú výcvikom na cvičnom taktickom lietadle L-39 vrátane jazykových kurzov so zameraním na zdokonalenie anglického jazyka a leteckej frazeológie. Následne ich postupne vyšlú na výcvik v USA podľa stanoveného harmonogramu.

Prvých sedem stíhacích lietadiel F-16 bude na Slovensko dodaných v roku 2023. V rovnakom roku je naplánované aj ukončenie výcviku prvých slovenských pilotov F-16, návrat posledných pilotov je plánovaný na rok 2028.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


Viac k témam: stíhačka F-16
Zdroj: Webnoviny.sk - Lukáš Kúdela sa stal prvým slovenským pilotom, ktorý riadil americkú stíhačku F-16 © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.