Pondelok, 20. apríl 2026
Mimoriadne správy
- Španielsko požiada Úniu o ukončenie asociačnej dohody s Izraelom, hovorí o porušovaní medzinárodného práva
- Americký viceprezident J.D. Vance povedie delegáciu Spojených štátov na rokovania s Iránom v Pakistane
- Úrady evakuovali tisíce obyvateľov parížskeho predmestia, experti sa snažia zneškodniť bombu z druhej svetovej vojny
- Polícia objavila jed na potkany v detskom jedle značky HiPP, môže ísť o súčasť vydieračského plánu
- Britskí ministri vyjadrili podporu Starmerovi. Premiér čelí škandálom okolo dlhoročného spojenca Jeffreyho Epsteina
Ľuďom v Pásme Gazy hrozí, že zomrú od hladu neďaleko kamiónov plných jedla, varuje šéfka WFP
Webnoviny 15. január 2024 535
15.1.2024 (SITA.sk) - Izraelsko-palestínsky konflikt si za sto dní vyžiadal v Pásme Gazy podľa palestínskych úradov viac ako 24-tisíc ľudských životov.
Útok militantného hnutia Hamas zabil na izraelskej strane približne 1 200 ľudí, pričom militanti zajali ďalších 250 osôb.
OSN vyzýva na ďalšiu pomoc
V čase, keď tento konflikt dosiahol smutné jubileum z pohľadu jeho trvania, Spojené štáty vyhlásili, že „nadišiel správny čas“, aby Izrael upustil od bojov v Pásme Gazy.
Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt
Predstavitelia Organizácie Spojených národov (OSN) zasa vyzývajú na ďalšiu pomoc, ktorú spomenutá enkláva na juhozápade Izraela zúfalo potrebuje na to, aby v nej neprepukol hladomor a rôzne choroby.
Hoci predstavitelia OSN neukázali prstom priamo na Izrael, povedali, že poskytovanie pomoci je brzdené otvorením príliš malého počtu hraničných priechodov, pomalým procesom preverovania nákladných áut a tovaru smerujúceho do Pásma Gazy a pokračujúcimi bojmi na celom území. Izrael hrá vo všetkých týchto veciach rozhodujúcu rolu.
Potrebujú otvoriť nové vstupy
Svetový potravinový program (WFP), Detský fond OSN (UNICEF) a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v pondelok uviedli, že je potrebné otvoriť nové vstupné cesty do Pásma Gazy, každý deň povoliť vstup väčšieho počtu nákladných áut a humanitárnych pracovníkov a tým, ktorí hľadajú pomoc, je potrebné umožniť bezpečný pohyb.
„Ľuďom v Pásme Gazy hrozí, že zomrú od hladu len kilometre od kamiónov naplnených jedlom,“ povedala výkonná riaditeľka WFP Cindy McCainová. „Každá stratená hodina ohrozuje nespočetné množstvo životov.“
Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt
Zdroj: SITA.sk - Ľuďom v Pásme Gazy hrozí, že zomrú od hladu neďaleko kamiónov plných jedla, varuje šéfka WFP © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.
Občianske združenie Mladá Šaca odovzdalo na košickom magistráte petíciu občanov mestskej časti – VIDEO
Uhrík prekvapil v diskusii, Matovičovi fandí v boji proti korupcii, ale spoluprácu si nevie predstaviť
Zamestnankyne úradu práce v Pezinku zneužili systém pomoci počas pandémie, vznikla škoda viac ako pol milióna eur