Sobota, 23. marec 2019
Slnečno  1,6 °C
Mimoriadne správy

Löfven dostal poverenie na zostavenie vlády, na rokovania má dva týždne

 Webnoviny  15. október 2018  125
Löfven dostal poverenie na zostavenie vlády, na rokovania má dva týždne

ŠTOKHOLM 15. októbra (WebNoviny.sk) - Švédskeho dočasného premiéra Stefana Löfvena v pondelok predseda švédskeho parlamentu Andreas Norlen poveril zostavením budúcej vlády.

Má na to dva týždne


Löfven, predseda Švédskej sociálnodemokratickej robotníckej strany, má na rokovania s možnými budúcimi koaličnými partnermi dva týždne.

O zostavenie vlády sa pokúsi po tom, čo sa podobný krok nepodaril Ulfovi Kristerssonovi, šéfovi opozičnej Umiernenej strany.

Löfven vedie od konca septembra už len dočasnú vládu, keďže poslanci švédskeho parlamentu mu krátko po parlamentných voľbách vyslovili nedôveru.

Demokrati sú proti imigrantom


Voľby sa konali 9. septembra a zvíťazili v nich Löfvenovi sociálni demokrati so ziskom 28,26 percenta hlasov, na druhom mieste skončila Umiernená strana (19,84 percenta) a na treťom krajne pravicoví Švédski demokrati, za ktorých hlasovalo 17,53 percenta voličov.

Doterajšia koalícia ani opozícia po voľbách nedisponujú potrebnou nadpolovičnou väčšinou 175 kresiel v 349-člennom parlamente. Ani jeden zo zavedených politických táborov pritom nepripúšťa spoluprácu so Švédskymi demokratmi, ktorí sa zviezli na vlne odporu voči imigrantom.

Viac k témam: parlamentné voľby vo Švédsku, Stefan Löfven
Zdroj: Webnoviny.sk - Löfven dostal poverenie na zostavenie vlády, na rokovania má dva týždne © SITA Všetky práva vyhradené.
Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku a jeho častí.